Bomba, ktorá práve dopadla na Slovensko, má devastačný účinok. Niekoľko dní ľudia nehovoria o ničom inom, než o nezmyselnom plošnom testovaní na Covid-19 (teda nový koronavírus). Pritom je zatiaľ k dispozícii minimum skutočne overených informácii. No už sú jasné závery: testovanie je nespoľahlivé, testy urobia neškolení ľudia a pri samotnom pobyte v testovacej zóne sa určite nakazíme.

Používajte len overené informácie z oficiálnych zdrojov. Napríklad z oficiálneho webu somzodpovedny.sk tu.

Horeuvedený logický nezmysel mohol vzniknúť len pri splnení troch predpokladov. Prvým je strach z neznámeho. Máme málo informácii, preto radi veríme aspoň fámam a polopravdám. Druhým je stádovitosť (davová psychóza) – obávame sa nekráčať s davom, mať iný názor alebo sme unavení a neistí pri neustálom hádaní sa s majoritným názorom z okolia. Tretím a veľmi nebezpečným je vonkajší hýbateľ – teda niekto alebo niečo, kto môže mať jednoznačný prospech z momentálnej situácie. Táto teória sa volá „qui bono“, teda kto bude mať prospech?

Na Slovensku sa po 12 rokoch zmenilo politické zriadenie a množstvo ľudí je po 12 rokoch zvyknutých na určitý systém – politiky, zarábania peňazí, zdravotníctva či sociálneho systému. Tento systém štedro dotoval najmä bohatých a naopak zdieral priemerne majetných alebo nemajetných. Ešte niekoľko rokov bude trvať, kým sa ukáže, či Slovensko pôjde cestou „banánových republík“ alebo cestou k zlepšeniu životnej úrovne, zdravotnej a sociálnej starostlivosti a prerozdeľovanie spoločných prostriedkov státu podľa priorít a aktuálnej potreby obyvateľov. Príjemcovia „starého“ skorumpovaného systému vynaložia radi množstvo peňazí, aby sa zmeny neuskutočnila. A použijú na to radi najmä dezinformačnú kampaň – Aha, nová vláda spôsobila koronu a chaos, a už za rok môžu byť nové voľby.

Pred mesiacom množstvo ľudí kričalo: chceme ísť na testy, prečo nie sú zadarmo. Teraz môže ísť každý na test, zadarmo.

Zrazu sú testy nespoľahlivé, a testovanie rizikové. Pritom denne idú ľudia na miesta a aktivity, ktoré sú rizikové a nie sú nevyhnutné. Spýtajme sa každý sám seba, či sa rozhodujeme podľa „kriku“ médii, alebo podľa zdravého rozumu. A skúsme myslieť nielen na seba, ale aj na starého suseda, kamoša s chronickým ochorením alebo vlastných rodičov a deti. A ešte úvaha na záver – ak viete a môžete pomôcť, ako dobrovoľník sa môžete prihlásiť tu.

Rozsiahle informácie o plánovanom plošnom testovaní okrem oficiálneho webu nájdete napríklad tu.

Ďakujeme, že premýšľate.