Zázračné kvapky proti chrápaniu – ako to funguje?

[ A+ ] /[ A- ]

Kvapky proti chrápaniu?

Na úvod dôležitá informácia:  na chrápanie neexistuje žiadna liečba v podobe zázračnej látky či bylinky. Sprejov, roztokov i kvapky proti chrápaniu je na trhu desiatky, možno stovky druhov. Majú spoločnú vlastnosť – ich účinnosť je veľmi variabilná a cena relatívne vysoká. Navyše obvykle  majú zloženie veľmi podobné obyčajnej slanej vode.

 

kvapky proti chrápaniuPoradia vám v lekárni? Ani nie…

Keď budete stáť v lekárni pri pulte, alebo prezerať ponuku na internete, uvedomte si, že kvapky proti chrápaniu ako napríklad všade inzerovaný Aso… sú podobne ako množstvo lesklých, krásnych, farebných a rozhodne lákavých krabičiek v lekárni len tzv. potravinový doplnok. To znamená, že nemusel prejsť klinickým skúšaním ako liek na liečbu ľudí (dokonca ani na liečbu zvierat a vecí…). Tým pádom akékoľvek otázky na štúdie alebo klinické skúšania nemajú zmysel. Takéto testy nie sú potrebné, pretože sa nejedná o liek v pravom zmysle slova.

 

Ako by to malo fugovať? Kvapky proti chrápaniu (aj spreje a roztoky apodobne) pôsobia na sliznicu nosohltana lubrikačne (zvlhčujúco) tak, že „možno“  budete menej chrápať a budete celkovo lepšie spať. Toľko stručný súhrn informácii v pribalenom letáku. Fyzikálny alebo chemický princíp nemá príliš zmysel rozoberať, nakoľko z textu je jasné, že látky majú len túto jednu funkciu – tj. lokálne zvlhčenie, ktoré pôsobí proti vysušeniu hrdla. Na pocit sucha v hrdle sa sťažujú mnohí chrápajúci ľudia. Je to však len dôsledok chrápania, takže nie je možné bez pochybností povedať, že nejaký sprej  „lieči“ chrápanie.

 

„Zázračné“ chemické zloženie

Len pre poriadok – kvapky a spreje (napr. Asonor) obsahuje soľ – chlorid sodný, glycerol, polysorbát 80, sorbát draselný. Prečo práve tieto látky? Soľ spôsobuje, že tekutina sa zložením približuje fyziologickému roztoku, teda roztokom, ktoré cirkulujú v tele. Glycerol je látka, ktorá lubrikuje – používa sa napr. na zvlhčovanie pokožky alebo pier v rôznych kozmetických prípravkoch. Taktiež ju môžete nájsť ako prísadu na zmäkčenie v sprejoch na palubnú dosku vášho automobilu alebo v roztokoch na ošetrenie gumových tesnení a nábytku. Polysorbáty sa používajú ako emulgátory, napr. v potravinách. Zloženie antichrápacích vodičiek teda slúži hlavne na zvlhčenie a spevnenie sliznice – teoreticky…

 

Princíp účinku kvapiek proti chrápaniu

sme si vysvetlili, teraz niečo k dôvodom, komu to teoreticky môže pomôcť. Ak chrápete len z dôvodu vysušeného hrdla, môže zvlhčenie slizníc priniesť zmiernenie chrápania, alebo môže chrápanie aj prechodne vymiznúť. Ak chrápete z akéhokoľvek iného dôvodu a sucho v hrdle je len následkom tohto procesu, Asonor vám veľmi pravdepodobne nepomôže. Ako prísť na to, prečo chrápate? To vám nepovie ani Aso… ani drogéria či lekáreň, kde podobné prípravky kúpite. Môžeme len odhadnúť, že cca 90% dlhodobo chrápajúcej populácie chrápe z určitého dôvodu, ktorý v organizme vznikol. Keďže žiadny potravinový doplnok tento dôvod neodstráni, je malá šanca že vylieči prejav tohoto problému tj. chrápanie.

Horšie než samotné akustické efekty chrápania sú teda ochorenia, ktoré pri chrápaní často prebiehajú – najčastejšie je to porucha dýchania v spánku tzv. obštrukčné spánkové apnoe. Preto ambulancie, kliniky a nemocnice na celom svete liečia chrápanie – nie kvôli zvuku, ale pre choroby, ktorých prejavom chrápanie je.

 

Aké faktory spôsobujú chrápanie?

Ak opomenieme zjavné anatomické anomálie (geneticky dané, poúrazové, výrazne zväčšené mandle a pod.), hlavnou príčinou chrápania je vibrácia väzivových a svalových štruktúr v nosohltane. Táto vibrácia je možná len vtedy, keď sú uvedené štruktúry dostatočne masíve a pritom pohyblivé, deje sa to napr. pri obezite ale aj pri opuchu sliznice pri chronickom podráždení (fajčenie!!!) či prebiehajúcej infekcii dýchacích ciest (preto pri chrípke alebo angíne chrápeme oveľa viac ako inokedy).

Pri každom nádychu a výdychu v noci dochádza k zmenám tlaku v nosohltane a celých dýchacích cestách. Keď tlak v dýchacích cestách dosiahne určitú kritickú hranicu, môže dôjsť k situácii, že cesta pre prúdiacich vzduch sa uzavrie (steny trubice skolabujú a vytvoria tak prekážku v dýchacích cestách). Vtedy dôjde k zástave dýchu – apnoe… Tento stav trvá niekoľko sekúnd, po čom nasleduje hlboký chrčavý nádych… Počas týchto niekoľkých sekúnd pacient nedýcha, telo nedostáva kyslík… Ak sa tento stav zopakuje (a on sa opakuje u silných chrápačov aj stokrát za noc), radšej ani nepočítajte, koľko sekúnd strávi telo pacient bez dodávky kyslíka…

Preto lekári obvykle neliečia chrápanie a poruchy dýchania v spánku sprejmi ani kvapkami ani roztokmi apod. Zlatým štandardom liečby je tzv. pretlaková terapia (možno ste už počuli skratku CPAP = „sípap“). A u určitého percenta pacientov celkom odstráni poruchy dýchania v spánku (a teda aj chrápanie) chirurgický zákrok; odstránenie prebytočného tkaniva, ktoré obmedzuje dýchacie cesty. Tento zákrok realizujú lekári ORL – ororhinolaryngológovia.

 

Namiesto kvapiek či spreja radšej nech lieči lekár…

Kvapky proti chrápaniu sú vzhľadom na minimálnu účinnosť relatívne drahé. Skúste radšej obyčajnú slanú vodu (kúpte si v lekárni alebo drogérii fyziologický roztok alebo morskú vodu v spreji – aj tá je však dosť drahá). Alebo si vyrobte doma fyziologický roztok, tj. zhruba 1% roztok NaCl: na kuchynskej váhe si odvážte liter pitnej vody z vodovodu a doňho dajte obyčajnú kuchynskú soľ – 10 gramov. Rovnako môžete kloktať a vyplachovať nos Vincentkou (litrová fľaša stojí oveľa menej ako poldecový roztok z lekárne).

Nebudeme odrádzať jednoznačne od vyskúšania nejakej metódy liečby chrápania. Uvedomte si však dôležitú vec: chrápanie môže byť prejavom vážneho ochorenia. Nie je to len drobná (i keď hlasná) hlúposť, ktorú treba buď ignorovať, ba dokonca zatĺkať alebo naopak alchymisticky kurírovať vodičkami z horskej bystriny. Infarkt by asi žiadny pacient nechcel liečiť morskou vodou, a tak i pri chrápaní doporučujeme návštevu lekára… Odborníkov na chrápanie a poruchy dýchania v spánku na Slovensku pribúda, s veľkou pravdepodobnosťou vám pomôžu rýchlejšie, kvalitnejšie a hlavne KOMPLEXNE. Lebo ak nepomôže vodička, aj tak budete pravdepodobne musieť vyhľadať odborníka.

 

Čo tak vyhľadať najskôr odborníka a až keď ten zlyhá, tak začať skúšať vodičky?

Môže sa Vám ešte páčiť...