Čo spôsobuje starnutie ľudského tela a prečo?

[ A+ ] /[ A- ]

Starnutie ľudského tela sprevádzajú závažné zmeny v krvi, s vysokým rizikom onkologických ochorení a znížením obranyschopnosti. Vedci v Cambridge (Cambridge Stem Cell Institute) pravdepodobne odhalili jeden z faktorov, ktorý vplýva na starnutie ľudského tela. Teda môže súvisieť s poškodeniami ľudského tela, ktoré sme doteraz bez konkrétnejších detailov označovali spoločne pojmom „starnutie organizmu“ alebo tzv. senilná involúcia.

senior v domácnosti

Posledné desaťročie sa stalo takmer módnym pojmom vo vedeckej literatúre anglické slovo „frail“ alebo spojenie „frail patient“ (doslova: krehký pacient). Označuje sa tak pacient, obvykle senior, ktorý je natoľko krehký alebo citlivý na akékoľvek vonkajšie pôsobenie, že to môže spôsobiť závažné zhoršenie jeho zdravotného stavu.

Čo spôsobuje túto krehkosť? Kedy sa zrazu objaví a prečo? Veď samotné starnutie ľudského tela prebieha už od dosiahnutia dospelosti. Navonok sa môže objavovať viditeľne už po pätdesiatke, a zvýrazňuje sa okolo šesťdesiatky a neskôr v sedemdesiatke.

Vedci z Cambridge upresnili, že v starobe, najmä po dosiahnutí sedemdesiatky, dôjde k procesu spôsobujúcemu „katastrofické“ zmeny v ľudskej krvi. Tieto zmeny vedú k zvýšenému riziku onkologických ochorení, anémie a zníženiu obranyschopnosti organizmu. Analogické zmeny prebiehajú podľa nich aj v iných orgánoch a systémoch ľudského tela a môžu vysvetliť, prečo sa senior stáva „krehkým pacientom“.

Zatiaľ chýba reálnejšie vysvetlenie, či sa skutočne nájdu podobne dramatické zmeny počas starnutia aj v rôznych orgánoch ľudského tela. No tento objav môže viesť k vysvetleniu, ako a prečo z ľudského organizmu, ktorý sa dobre prispôsoboval desiatky rokov nepriaznivým vonkajším podmienkam a zvládal choroby či úrazy vznikne starnutím krehká a zraniteľná schránka.

Podrobnosti sa samozrejme skrývajú v drobných detailoch. V tomto prípade vedci skúmali krv ľudí v rôznom veku a porovnávali zloženie a „pestrosť“ zastúpenia rôznorodých potomkov základných typov krvných buniek. Zistili, že v starobe zostane z niekoľkých desiatok až stoviek tísíc rôznych generácii kmeňových (teda pôvodných zárodočných) buniek už len niekoľko desiatok. A celá zvyšná populácia krvných buniek sú len ich potomkovia. Táto nízka variabilita potom pravdepodobne vedie k mnohým rakovinovým a imunitným ochoreniam.

Imunitné reakcie sú základným spôsobom adaptácie organizmu na zmeny v jeho okolí alebo vo vnútri ľudského tela. Úrazy, zranenia, ale i infekčné a napríklad i nervové alebo metabolické choroby, vždy ľudské telo narušia a reparácia závisí aj od funkčnosti imunitného systému. Krvné bunky, medzi ktorými cirkulujú aj bunky imunitného systému, tak môžu byť tým skrytým „spolupáchateľom“ starnutia.

Zdroj: Mitchel E et al, Clonal dynamics of haematopoiesis across the human lifespan. June, 2022. Nature https://www.nature.com/articles/s41586-022-04786-y

Môže sa Vám ešte páčiť...