Kurz prvej pomoci online – každý človek by mal vedieť podať prvú pomoc

[ A+ ] /[ A- ]

Kurz prvej pomoci online? Každý človek by mal vedieť podať prvú pomoc. Prvá pomoc v krajine záchrancov je projekt, ktorý má túto základnú a dôležitú znalosť priniesť bližšie k ľuďom. Tak, aby si „znalec“ uvedomil, že teória vždy nestačí a naopak, aby „neznalec“ prekonal ostych a naučil sa ju poskytovať správne a efektívne.

Kurzy prvej pomoc

Medzi teoretickou znalosťou prvej pomoci, ako si ju pamätáme všetci zo školy či  zúfalo nudného školenia BOZP a praktickým poskytnutím pomoci je obrovský rozdiel. Nie že by učitelia či „požiarnici“ z BOZP nevedeli prednášať. Naopak, papierových informácii je často až moc. Viazne však praktická ukážka alebo možnosť siahnuť si napríklad na model človeka, a prakticky si vyskúšať ako sa TO skutočne robí. Na Slovensku realizujú kurzy prvej pomoci mnohé organizácie a podľa vyjadrení absolventov s rôznou mierou odbornosti. Tradične veľmi dobre sú hodnotené školenia Červeného kríža. Prekvapujúco pozitívne sú hodnotené i kurzy rôznych pacientskych či svojpomocných organizácii, ktoré popularizujú aj špecifické druhy prvej pomoci napr. pre epileptikov alebo hemofilikov (porucha zrážania krvi).

V mnohých krajinách sú kurzy prvej pomoci s praktickými skúškami na modeloch či dokonca živých figurantoch podmienkou absolvovania základnej či strednej školy. V ČR od roku 2006 prebieha projekt „Prvá pomoc pre verejnosť“ s obrovským úspechom a školenia si objednávajú (zdarma) nielen školy, ale aj firmy či štátne organizácie.  Už po pár minútach si každý účastník uvedomil, aký priepastný je rozdiel medzi tým, čo si myslel že vedel a ako bol následne skutočne schopný resp. neschopný „zachrániť“ model prvou pomocou.

Nový projekt vznikol nedávno aj na Slovensku pod názvom Krajina záchrancov. Bohužiaľ sa zatiaľ jedná najmä o veľkú kampaň na e-learningové kurzy, no je to sľubný začiatok. Kľúčová informácia tohto projektu znie: každá reťaz je taká silná, ako jej najslabší článok. Preto si treba vstúpiť do svedomia a porozmýšľať, či aspoň tých pár minút na e-learningový kurz neobetovať.

A ak si stále nie ste istí, či by ste vedeli prvú pomoc podať, prihláste sa na kurz, alebo zvážte oslovenie napr. Červeného kríža so žiadosťou o usporiadanie kurzu prvej pomoci vo vašom meste, dedine, firme, škole atď.

Môže sa Vám ešte páčiť...