Liečba obezity je ťažká, ale nutná!

[ A+ ] /[ A- ]

Všetci vieme, že liečba obezity je ťažká, ale nutná. Obezita je totiž rizikovým faktorom množstva chorôb a prispieva aj k celkove zníženému pocitu spokojnosti zo života (teda aj keď ešte obézny človek nemá žiadne konkrétne ochorenie). Slovensko podľa poslednej štatistiky EUROSTAT vyskočilo s alarmujúcim zistením – oproti mladým ľuďom, medzi seniormi máme o tretinu viac obéznych ľudí! Pritom práve v starobe predstavuje obezita pre zdravotný stav človeka kritický problém!

15% ľudí má obezitu!

Ďalší a pre Slovensko mimoriadne trápny fakt je, že o 15% viac obéznych ľudí je v kategórii s nižším vzdelaním. Teda na Slovensku chýba rázna a celospoločenská informovanosť o rizikách a chorobách v dôsledku obezity. Možno však za týmto faktom číha i problém dostupnosti kvalitných potravín a dostupnosti „zdravého“ života! Lacné potraviny na Slovensku až na výnimky predstavujú skutočne nezdravé zdroje živín a v obchodoch na pultoch stále dominujú sladené nápoje všetkých farieb a umelých príchutí, jedlá s vysokým obsahom stužených tukov, s množstvom cukru i náhradných sladidiel alebo naopak s množstvom soli a korenín, ktoré majú zakryť chuťovo nevábne a nezdravé ostatné zložky.

Obezita u detí rastie. Liečba obezity u detí pritom dokáže zabrániť množstvu život ohrozujúcich ochorení!

Obrovským problémom je výskyt a nutná liečba obezity u detí. Rodičia majú pritom na ich nadváhe najväčší podiel. Je zarážajúce, že matky alebo otcovia (často však bohužiaľ babky a dedkovia napriek nesúhlasu rodičov) kupujú deťom sladkosti a sladené nápoje, hoci sami by ich nikdy nepili a pre seba nekúpili. Podobne deti kvôli lákavým obalom a pribaleným hračkám my dospelí „štopeme“ ako výkrmné husi lízatkami, keksíkmi, perníkmi a tyčinkami, hoci zloženie ničím nepripomína potravinu (typický príklad: pitva BEBE Brumík je tu). Ak by ste dieťaťu dávali pravidelne takéto jedlo, za pár rokov bude spoľahlivo nielen obézne, ale pravdepodobne aj ťažko choré.

Aké ochorenia vieme eliminovať len racionálnou stravou a znížením hmotnosti (často úplne bez liekov):

 • arteriálna hypertenzia
 • hyperlipidémia (vysoký cholesterol)
 • ischemická choroba srdca a infarkt myokardu
 • ateroskleróza
 • cievna mozgová príhoda (porážka)
 • cukrovka
 • dna

Aj bez vysokých nákladov a zložitých postupov je udržiavanie „normálnej“ hmotnosti možné a nespotrebuje nadmerný čas či peniaze…

 • vylúčiť pitie sladkých limonád a sýtených nápojov (po pár týždňoch s čajom alebo obyčajnou vodou budete prekvapení, aké sú zrazu príšerne sladké a prakticky ich nebudete vedieť vypiť!)
 • vylúčiť majonézové šaláty, majonézové nátierky a dochucovadlá
 • nahradiť stužené tuky olivovým alebo slnečnicovým olejom
 • nahradiť časť príjmu škrobov (chlieb, pečivo, sušienky, keksy, prílohy k mäsu – zemiaky, cestoviny) zeleninovým šalátom (podľa chuti – nemusí to byť práve pokosená tráva v záhrade, môžete nájsť zeleninu, ktorú máte radi – paradajky, paprika, čínska kapusta, brokolica apod.)
 • zrušiť jo-jo diétu typu dnes sa nažeriem do bezvedomia a potom budem týždeň na suchároch a vode
 • vždy keď máte chuť na sledké, dajte si ovocie alebo orechy (nesolené, a rovnako nie lieskovce v čokoláde)
 • keď si občas zobnete sladkosti či „nezdravé“ potraviny, netrápte sa a ako „výkupné“ si urobte tridsať drepov alebo polhodinovú prechádzku
 • každý deň skúste nájsť aspoň pol hodinu na akýkoľvek pohyb – cvičenie doma, vonku, prechádzka alebo beh po okolí, priniesť si ľahký nákup bez použitia auta či autobusu z blízkeho obchodu, cestou z práce prejsť poslednú zastávku pešo apod.
 • pozorujte alebo rovno debatujte s kolegami alebo kamarátmi/kami, ktorí nie sú obézni alebo nemajú nadváhu – zistíte rýchlo, čo robia inak, čo jedia a kde robíte vy chybu – ukázať že chcete niečo urobiť so svojou váhou je veľmi dôležité (jednak vás nebude okolie provokovať „na zlé chodníčky“ a jednak vám môžu svojou aktivitou a návykmi pomôcť a podporiť vás, keď „nálada“ na zdravé jedlo a pohyb ochabuje…
 • ak máte problém s disciplínou, upozorniť na nečinnosť alebo dlhé sedenie či ležanie bez pohybu Vás môže aj aplikácia v telefóne (iphone: https://itunes.apple.com/us/app/move-daily-activity-to-stay/id555994760?mt=8 alebo android: https://play.google.com/store/apps/details?id=jamesmorrisstudios.com.randremind alebo pre windows: http://iamfutureproof.com/tools/awareness/

liecba-obezity

Každý šiesty Európan je obézny! Liečba obezity je pritom dostupná!

Aké sú holé fakty z najnovšieho prieskumu v EU? Každý šiesty Európan je obézny! Každý tretí Európan má nadváhu! Hoci sa kritizujú chudé modelky na obálkach časopisov, len 2 percentá Európanov majú podváhu. Priemer zachraňuje 49% Európanov s „normálnou“ hmotnosťou. V krajinách EU sú však oveľa zaujímavejšie rozdiely:

Tučné krajiny: Malta, Lotyšsko, Maďarsko, Estónsko, Veľká Británia

Chudé krajiny: Rumunsko, Taliansko

Odkaz na celú štatistiku EUROSTAT vo formáte PDF nájdete tu

Môže sa Vám ešte páčiť...