Zmena zdravotnej poisťovne – do konca septembra!

[ A+ ] /[ A- ]

Je mnoho dôvodov na nespokojnosť so zdravotnou poisťovňou. Keďže zmena sa nerobí ľahko a navyše ju treba urobiť v konkrétnom termíne, je tu stručné zhrnutie postupu.

Základnou otázkou samozrejme zostáva – prečo zmeniť poisťovňu? Reklamy v rozhlase a televízii, a vyskakujúce od leta všade na internete, nepovedia skutočný dôvod. Z pohľadu pacienta by nás všetkých (pacientov) mala zaujímať jediná vec. S ktorou poisťovňou spolupracujú lekári, ktorých dlhodobo navštevujeme, keďže ich potrebujeme? Bonus pár euro na očkovanie alebo antikoncepciu je síce fajn, oveľa dôležitejšie je, či poisťovňa prepláca (a včas!) výkony tomu nášmu lekárovi, prípadne či s ním má dobrú spoluprácu. Ak „moja“ poisťovňa spoluprauje s „mojim“ lekárom zle alebo vôbec, tak je to pre mňa signál, že by som sa mal ako pacient zaujímať, prečo…

Zmena zdravotnej poisťovne sa musí nahlásiť do konca septembra. Ak ju stihnete nahlásiť, zmena zdravotnej poisťovne sa uskutoční k 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Dovtedy ste stále poistencom pôvodnej zdravotnej poisťovne.

ikony

Momentálne máte v SR na výber z troch poisťovní (podľa počtu klientov): Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera alebo Union. Všetky tri súperia o klienta rôznymi benefitmi. To, ktoré z nich skutočne využijete a ktoré sú len marketingový ťahák, je diskutabilné. Treba si dobre zvážiť a uvedomiť, ku ktorým lekárom chodíte, ktoré odborné vyšetrenia ste potrebovali alebo budete potrebovať a podobne. Nezaškodí sa poradiť aj s lekárom či s ľuďmi z okolia, aké majú skúsenosti. Oficiálne by k Vám mal každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pristupovať rovnako bez ohľadu na kartičku poistenca – ale v reále existujú limity, zmluvy, príkazy, zákazy, doporučenia atď. atď.

cakaren

Zoznamy benefitov nájdete na stránkach poisťovní, v reále stojí za zváženie napríklad najnižší počet pacientov na poradovníkoch na operácie alebo „zdravotné výhody pre rodinu“ v hodnote vyše 1000 Eur v prípade poistencov Unionu. Tiež možno pouvažovať nad výhodami v podobe očkovania proti chrípke, cytologických sterov z krčka maternice pre ženy a urologických vyšetrení pre mužov v prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (nádory močovo-pohlavného traktu majú na Slovensku dlhodobo častý výskyt a závažný priebeh – a jednou z príčin sú i veľmi zriedkavé preventívne prehliadky!).

Všeobecná

Dôvera

Union

Veľmi zaujímavý, no vratký, je argument, ktorý používajú mnohí ľudia – ja som zdravý a nepotrebujem nič, preto ma poisťovňa nezaujíma. Je to super a treba k dobrému zdraviu zablahoželať. Ale dopravná nehoda, infekcia či nádor si môžu nájsť cestu do Vašich dverí aj zo dňa na deň, navyše do poisťovne posielate (resp. za Vás posiela štát či zamestnávateľ) pravidelne dosť slušný obnos peňazí!

Na záver ešte nevyhnutná byrokracia: okrem podania žiadosti o zmenu zdravotnej poisťovne musíte po prijatí žiadosti a potvrdení zmeny nahlásiť túto zmenu takmer všetkým okolo seba – ošetrujúcemu lekárovi, zamestnávateľovi či ako SZČO všetkým možným aj nemožným úradom. Zoznam napr. tu

Môže sa Vám ešte páčiť...