Vlhko, chladno, veterno – ako naša chrbtica odoláva jeseni?

[ A+ ] /[ A- ]

Ako naša chrbtica odoláva jeseni? Ťažko, lebo vlhko, chladno a veterno je skoro stále. Tieto tri nepríjemné veci dokážu potrápiť v skutočnosti nielen chrbticu, ale aj okolité svaly a kĺby. A keďže svet módy trvá skôr na odhaľovaní než zahaľovaní – často sa kríže či krčná chrbtica začnú ozývať hneď s príchodom prvých studených teplôt.

Pozor by si mali dávať najmä osoby chronicky trpiace na bolesti chrbtice. Mnoho takýchto pacientov malo niekoľko mesiacov možno kľud od bolestí a stuhnutosti. Ak chcú tento komfort zachovať aj naďalej, treba sa dôrazne vyhýbať prechladnutiu krčných a krížových partii. Proti nadmernému obliekaniu bude zas chrbtica protestovať spotením, preto je lepšie nosiť viacero tenších vrstiev a priebežne ich podľa teploty prostredia odhadzovať.

Ak sa nám nebodaj stane, že podceníme počasie a krk či kríže začnú bolieť a tuhnúť, netreba hneď ľahnúť do postele a hrať nemohúceho. Chrbtica si totiž najviac dokáže odpočínúť pri pomalom a postupnom manévrovaní do všetkých smerov a do všetkých strán. Preto skôr než ľah možno odporučiť rezkú chôdzu, naťahovacie cviky a v prípade výraznejších bolestí jednorázovo siahnuť po analgetiku. Chrbticu je vhodné udržať v suchu a teple, po sprchovaní sa rýchlo osušiť a vyhýbať sa miestnostiam chladným alebo s prievanom.

Bolesti chrbtice sú niekedy prejavom stresu alebo vyčerpania – preto treba svoj organizmus počúvať a dopriať si odpočinok. Chrbticoví pacienti to dobre poznajú pod pojmom vertebrogénny režim. Fanatickí zástancovia aktívneho odpočinku by však mali dať pozor, aby takúto jemne boliacu chrbticu nazaťažili napríklad stokilometrovou cyklotúrou – vtedy sa môže stať že už sa po zosadnutí z bicykla nevyrovnajú 🙁

ohrievací pás na chrbátAk už sa krížová chrbtica ozvala, je možné si pomôcť aj rôznymi pásmi, ohrievacími bandážami alebo priamo na to určenými kusmi oblečenia. Treba však dať pozor na materiál, pod ktorým sa nespotíte a ktorý vás nebude príliš sťahovať – vtedy totiž oporné svaly okolo chrbtice zbytočne ochabnú.

Môže sa Vám ešte páčiť...