Zákaz energetických nápojov pre deti

[ A+ ] /[ A- ]

Vo Veľkej Británii sa okrem brexitu široko diskutuje i predaj rôznych energetických nápojov a úplný zákaz energetických nápojov pre deti. Znamená to, že deti by si nemohli v žiadnej predajni v krajine kúpiť tieto nápoje. Zatiaľ sú pri schvaľovaní zákazu pochybnosti o vekovej hranici a spôsobe uplatňovania (keďže sa energetické nápoje predávajú napríklad v nápojových automatoch). Žiadne pochybnosti však nie sú o správnosti zákazu. Prečo?

Obrovský obsah cukru

Zákaz energetických nápojov pre deti s opiera nielen o obsah stimulujúcich látok. Všetky tieto nápoje totiž obsahujú najmä vysoký obsah cukru, ktorý prevyšuje i iné kritizované sladené nápoje (kola apod.). Okrem bežných cukrov sa často používajú i kombinácie s umelými sladidlami na báze cukornatých alkoholov, ktoré by deti nemali vôbec konzumovať. Obsah sladidiel v jednotlivých nápojoch kolíše okolo 10-20% a predstavuje tak značnú časť denného príjmu cukru. Deti totiž bežne vypijú i 2-3 plechovky energetických nápojov a ich príjem cukrov tak dosahuje „nezdravé hranice“ už len z týchto nápojov!

obsah cukru v napojoch

Prekvapujúce látky

Ďalšie prekvapujúce látky v energetických nápojoch sú napríklad soli. Obsah sodíka dosahuje nezdravé hodnoty a takáto „soľná“ nálož predstavuje záťaž pre obličky nielen u detí ale aj u dospelých. Uvádzané multivitamíny a iné energeticky výhodné zložky sú v porovnaní s obsahom nezdravých látok prakticky zanedbateľné (v praxi je ich úžitok v organizme nemerateľný).

A čo kofeín?

Základnou zložkou, ktorá robí (má robiť 🙂 z energetického nápoja ten očakávaný zdroj energie a odstraňuje únavu, je kofeín. Ale, ako vyplýva z porovnanie nižšie, jeho obsah v energetických nápojoch je menší ako v bežnej káve. Dokonca v mnohých čajoch sa nachádza obdobné množstvo kofeínu. Preto jeho energetické pôsobenie môžete kľudne nahradiť kávou alebo čajom bez cukru, ktoré neobsahujú množstvo iných a nie príliš zdravých chemikálii. A keďže si kávu alebo čaj môžete pripraviť (/kúpiť) vždy čerstvé, nemusíte konzumovať ani stabilizátory a konzervačné látky…

obsah kofeinu

Ešte máte nejaký ďalší dôvod, prečo tie sladké plechovky kupovať a piť?

Môže sa Vám ešte páčiť...