Zdravé diétne nápoje

[ A+ ] /[ A- ]

Zdravé diétne nápoje neexistujú. Aby sme mali od začiatku jasnú informáciu. Pojem „zdravé diétne nápoje“ sa snažia presadzovať predajcovia nápojov. Prečo? Aby uspokojili všetkých spotrebiteľov. Aj tých, ktorí si UŽ uvedomili, že vypiť denne niekoľko litrov sladenej limonády nemôže byť zdravé. Poznáte to už od detstva. Sladkého čaju vypijete viac, než nesladeného. Ochutenej minerálky vypijete viac, než obyčajnej. Takže aby niekto predal viac svojho produktu, osladí ho. A keď sa dočítate vo všetkých časopisoch, že „cukor je jed“, čo urobí výrobca? Nahradí cukor inou látkou, na obal výrobku napíše slovo „diétny“ prípadne „zdraviu prospešný“ a výsledok je nezmysel v štýle „zdravé diétne nápoje“. Pritom zdravý diétny nápoj je napríklad obyčajná voda, obyčajná minerálka, obvyčajný čaj ba dokonca aj „obvyčajná“ káva.

Photo by Sigmund on Unsplash

Jedinečné zdravé diétne nápoje

A teraz: čo všetko môžu mať na svedomí zdravé diétne nápoje… Už konzumácia jednej plechovky denne je spojená s trojnásobným zvýšením rizika mozgovej príhody alebo Alzheimerovej choroby. A to počas až desaťročného sledovaného obdobia. Dramaticky sa riziko zvyšuje pri zvýšenej konzumácii – teda ak vypijeme denne väčšie množstvá týchto nápojov (bežne ľudia vypijú pri najviac sa vyskytujúcom dvojlitrovom balení nie tri deci, ale až dva litre nápoja denne).

diétne  kolové nápoje

Výskumníci súčasne upozornili i na možnosť výskytu tzv. obrátenej kauzality – teda že ľudia, ktorí majú také vysoké zdravotné riziko pijú uvedené nápoje s úmyslom, aby si sladenými nápojmi ešte viac nezhoršovali svoj už zlý zdravotný stav – tento princíp je však tiež na hlavu postavený… Ak totiž pacient trpí viacerými chronickými ochoreniami (napr. obezita, cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, ischemická choroba srdca), tak nahradenie bežnej koka-koly diétnou verziou nijako nezlepší jeho zdravotný stav!

Zdravé diétne nápoje so skutočným cukrom alebo sladidlami?

Iná štúdia sa teda zaoberala otázkou, či sú rovnako nezdravé nápoje sladené cukrom alebo náhradnými sladidlami. Jej závery sú ešte nepríjemnejšie: pravidelná konzumácia sladených nápojov (bez ohľadu na typ sladidla) zvyšujú výskyt mozgových príhod a demencií všetkých typov (teda vrátane demencie spôsobenej cievnymi ochoreniami mozgu a Alzheimerovou chorobou). A keďže výskumníkov zaujímajú najmä tzv. tvrdé dáta, teda objektívne zmerateľné čísla, objavili aj súvis sladených nápojov s celkovým objemom mozgu meraným prostredníctvom magnetickej rezonancie. Výsledok nepotešil – konzumenti sladených nápojov majú objem mozgu zjavne menší (na obrázku vľavo)…

atrofia mozgu

Na záver ešte raz stručne: takzvané diétne nápoje sú spojené s trikrát vyšším výskytum cievnej mozgovej príhody a Alzheimerovej choroby. Nie sú teda o nič lepšie než bežné sladené nápoje. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, vymeňte ich za bylinkový čaj alebo obyčajnú vodu, ktorú si môžete dochutiť napríklad pár kvapkami citróna alebo si do nej vytlačiť pomaranč.

Podrobnosti celej štúdie si môžete prečítať tu a tu

Môže sa Vám ešte páčiť...