Úprava prostredia pre parkinsonika

[ A+ ] /[ A- ]

Pre pohodlný život s minimálnym rizikom úrazu a pádu je možné byt či dom parkinsonika upraviť. Súčasťou takejto úpravy je v prvom rade odstránenie všetkých nebezpečných prekážok, ktoré môžu pri náhodnom páde ostrými hranami alebo rozbitím človeka poraniť. Ďalším krokom je úprava podláh tak, aby sa pacient nešmykol alebo nezakopol (tj. celoplošný koberec je lepší než kusové koberce alebo hladká dlažba či plávajúca podlaha).

bezbariérová kúpelňa

V pokročilých štádiach ochorenia je potom kľúčové umiestniť v rozumných rozostupoch na stenách izieb, no najmä v kúpeľni a záchode madlá, držadlá alebo schodíky.

Ako sa zorientovať v zdravotníckych pomôckach

Spektrum dostupných zdravotných pomôcok je veľmi široké, treba sa orientovať v sortimente mnohých výrobcov (domácich i zahraničných). Obvykle v každom druhu zdravotníckych pomôcok existuje niekoľko modelov plne hradených zo zdravotného poistenia. A potom samozrejme stovky modelov s doplatkom – pritom nie vždy drahšia pomôcka znamená i lepšiu kvalitu. Jednoduché stavebné pomôcky (držadlá, nástavce apod.) obvykle plnia svoju funkciu bez ohľadu na cenu, no treba zvažovať napr. použitý materiál alebo odolnosť zubu času.

Vozíky, chodítka a G-aparáty (vysoké chodítka)

či správnejšie po slovensky kolieskové kreslá a „chodúľky“ pomáhajú najmä v prípade porúch stability a chôdze a pri pokročilejších štádiach ochorenia.  Produkty sa líšia nielen cenou a výrobcom, no najmä hmotnosťou, ovládateľnosťou, skladnosťou (do auta alebo doma niekde do kúta…). A samozrejme doplatkom k platbe od zdravotnej poisťovne – ktorý sa môže líšiť u porovnateľných pomôcok o desiatky až stovky eur! Veľakrát pacientov resp. príbuzných veľmi šikovne zmanipuluje personál z výdajní zdravotníckych pomôcok k produktom, ktoré sú pekné a efektne prezentované, no poskytujú totožnú službu ako pomôcky hradené plne zo zdravotného poistenia. Týka sa to prekvapujúco i vozíkov (i niektoré odľahčené sú plne hradené!).

Ďalším kľúčom k výberu pomôcok by mal byť najmä výber pacienta po odskúšaní viacerých typov – i najdrahšia pomôcka je nanič, keď stojí bez využitia v kúte. Určitým vodítkom môže byť napr. skúsenosť pacienta z rehabilitačného zariadenia alebo nemocnice, no taktiež serióznejší predajcovia zdravotníckych pomôcok majú v predajniach priestor, kde je možné si pomôcku otestovať. Ani pri zlom výbere pomôcky netreba strácať hlavu a po dohode s poisťovňou resp. predajcom ju radšej vymeniť za inú.

Ako financovať pomôcky?

Finančne veľmi zaujímavou možnosťou sú tiež pomôcky z druhej ruky alebo rôzne „kutilské“ náhrady. Burzy, inzeráty a internetové aukcie ponúkajú často i nedostatkové pomôcky a za veľmi výhodnú cenu. V hobby predajniach (Baumax, Hornbach apod.) nájdeme niekedy vhodné náhradné produkty za nízke ceny – napr. držadlo na sklené tabule s prísavkami pomôže v kúpelni či záchode na hladkých obkladoch lepšie než zložito vŕtať alebo lepiť „zdravotnícke“ držadlá.

držadlo s prísavkou

Pozor na kšeftárov so zdravotnými pomôckami!

Treba však upozorniť na podvodníkov a „chytrákov“, ktorý si pomôcku zoberú na poukaz z poisťovne a obratom ju ponúkajú na predaj ďalej za plnú cenu! Vždy treba najskôr vyskúšať predpis pomôcok s úhradou zo zdravotného poistenia – i revízny lekár je človek z mäsa sa kostí, ktorý nemá záujem brániť pacientovi v zaobstaraní pomôcok na ktoré má nárok (naopak často pacienti žiadajú o pomôcku, ktorá im nemôžu z lekárskeho hladiska nijako pomôcť, no videli ju napr. u suseda…).

Môže sa Vám ešte páčiť...