Liečba bolesti „bežnými analgetikami“

Tento príspevok je inšpirovaný viacerými skúsenosťami pacientov i lekárov.  Ich zážitky resp. prežité udalosti majú jedno spoločné: na počiatku bola nie príliš závažná bolesť (hlavy, krčnej chrbtice,  kĺbov, menštruačná bolesť). Nasledovalo relatívne výdatné skrmovanie rôznych bežných analgetík. Spektrum bolo bohaté, nie je jasné, či sa mení podľa reklám v televízii, alebo podľa doporučení lekárov i iných pacientov. Na konci sú bohužiaľ závažné komplikácie charakteru krvácania zo žalúdka či črevného traktu. Liečba bolesti „bežnými analgetikami“ má rýchly efekt a je dobre dostupná. Treba však pamätať i na možné nežiadúce účinky a komplikácie.

(c) Abigail Keenan

Bežné lieky proti bolesti (v angličtine tzv. painkillers) sú poväčšine zo skupiny tzv. nesteroidných antireumatík a antiflogistík. Ich chemické pôsobenie je relatívne zložité, dôležité sú ich komplexné účinky. Pôsobia totiž nielen proti bolesti, ale tlmia i zápal a znižujú teplotu. Patria medzi najužívanejšie lieky v celej ľudskej populácii a napr. každý deň zje ľudstvo asi 40 miliónov tabliet aspirínu (Anopyrin, kyselina acetylsalicylová). Bohužiaľ až u 5% užívateľov sa niekedy v priebehu užívania lieku objavilo krvácanie zo žalúdočno-črevného traktu (ktoré sa najčastejšie prejaví bolesťami brucha alebo krvácaním v stolici).

žalúdočný vred (záber z endoskopu)

(Aby sme nehrali len na jednu stranu – veľmi podobne je na tom druhý liek z tejto skupiny, paracetamol/Paralen/Nurofen/Panadol… ktorý má z bežne užívaných medikamentov relatívne najhoršie vedľajšie účinky – zlyhanie pečene).

Aby ste z bežných analgetík vyťažili maximum a vyhli sa komplikáciám, stačí mať na pamäti pár skutočností.

 • ak máte bolesti dlhodobo (a nejedná sa o špeciálne prípady ako reumatoidná artritída apod.), nie sú pre vás bežné analgetiká vhodné; je nutné pátrať po príčine bolesti a riešiť pôvodcu
 • bežné analgetiká boli vymyslené na krátkodobé používanie a nízke dávky (uvedomte si, že i tzv. malá dávka kyseliny acetylsalicylovej – 4-5x nižšia než dávka proti bolesti, ktorá sa používa ako prevencia infarktov a mozgových príhod spôsobuje pri dlhodobom používaní u mnohých pacientov krvácanie do žalúdka)
 • ak máte po požití bežných analgetík nepríjemné pocity v žalúdku, ak sú tieto ťažkosti častejšie alebo ak sa objavili náhle po zahájení liečby, prerušte ju bezodkladne a poraďte sa o ťažkostiach s lekárom
 • nebezpečná kombinácia vzniká z kofeínu a bežných analgetík – obe narúšajú sliznicu žalúdka a tak sa príjemná kávička s nevinným aspirínom môže ľahko zmeniť na závažný zdravotný problém
 • vysoké riziko vzniká pri užití bežných analgetík u ľudí, ktorí už mali či majú ťažkosti napr. so žalúdočným či dvanástnikovým vredom

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. emirs píše:

  posledne mesiace mam permantne bolesti brucha, podla polohy je to zaludok. absolvovala som gastro vysetrenie včetne hadičky, odberov… vsetko vraj bez podozrenia, sono akurat ukazalo polypy na žlcniku, zatial je to na sledovanie. bezne rady, vyhybat sa stresu, pravidelne jest.. nejem skoro uz nic, lebo po jedle aj velmi lahkom mam bolesti, neutichaju. aj teraz jeden panadol a bolest len pomaly ustupuje, ale toto nie je riesenie. je mozne opakovat vysetrenie aj mimo svojho mesta?

 2. ineurolog píše:

  Toto je otázka skôr pre gastroenterológa – ani nie na pokračovanie vo vyšetrovaní, ale na starostlivé z podrobné zhodnotenie klinických ťažkostí i výsledkov gastroskopie. V prípade nadväznosti bolestí na lieky je samozrejme nutné tieto vylúčiť (prípadne zmeniť spôsob ich podávania napríklad na čapíkové alebo náplasťové formy). Určite je vhodné do liečby pridať tzv. PPI – inhibítory protónovej pumpy, ako je napr. Helicid. Bohužiaľ až u 40% bolestí z žalúdočného traktu sa nedokáže nájsť jednoznačný dôvod, častá je i väzba na iné ochorenia – telesné i duševné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.