Piť či nepiť alkohol ako liek?

[ A+ ] /[ A- ]

Piť či nepiť alkohol ako liek? Na jednej strane máme obrovskú spotrebu alkoholu, množstvo desivých sociálnych dôsledkov, vrátane rozvrátených rodín, straty zamestnania a trvalého sociálneho vylúčenia, ťažké a trvalé poškodenie zdravia a podobne. Na druhej strane stoja seriózne i menej seriózne (tých je väčšina!) štúdii, ktoré poukazujú na pozitívny vplyv alkoholu na zdravie a dĺžku života.

obmedzenie alkoholu

Prohibícia alkoholu kvôli metanolovej afére by sa dala podľa médii a hysterických vyjadrení politikov považovať takmer za krok „proti“ zdravému životnému štýlu. A hoci sa spomína bez výnimky len „pančovaný“ alkohol, nezaškodí zopakovať si, ako alkohol funguje a aká dávka by sa dala označiť ako zdravá…

Vlnu nadšenia z priaznivých účinkov alkoholu spustili americký vedci v sedemdesiatych rokoch.  Skúmali zloženie stravy a nápojov, životný štýl a chorobnosť i dĺžku života u rôznych populácii. Dôvodom bola pravdepodobne obrovská epidémia obezity, ktorá takmer ochromila americký zdravotnícky systém (dodnes má obezita nepriaznivé účinky na americkú populáciu). Prišli pritom na to, že hoci Francúzi sa stravujú veľmi nezdravo a popíjajú nadpriemerné dávky alkoholu, ich zdravotný stav je dobrý a dĺžka života je na celosvetové pomery vysoká. Pre tento fakt sa zaužívalo označenie francúzsky paradox.

Dobré zdravie Francúzov sa pripísalo obsahu antioxidantov a iných prospešných látok vo víne, ktorého sú práve Francúzi najväčšími konzumentmi na svete. Tieto látky sa podrobne skúmali a skúmajú. Najpočetnejšie sú vo víne zastúpené látky skupiny terpénov a terpenoidov. Objavujú sa samozrejme nielen vo víne, bežne ich prijímame i v ovocí, zelenine alebo napríklad i v čaji. Jedna z nich, resveratrol, sa skúmala veľmi veľmi podrobne. A nakoľko sa určité priaznivé efekty v laboratóriách preukázali, predáva sa momentálne v USA ako zázračný liek (pôsobí vraj takmer na všetko a cena je vysoká). Ich účinky sa v dávke obsiahnutej vo víne podarilo preukázať len občas, mnohé štúdie dopadli nejednoznačne a niektoré neukázali nič (resp. to, že pitie vody bolo rovnako prospešné ako pitie vína). Ak by sme chceli dosiahnuť skutočne pozorovateľný účinok napr. resveratrolu, museli by sme ho vypiť desiatky litrov každý deň!

Takže účinok síce nejednoznačný alebo minimálne sporný, no pod vplyvom lekársky potvrdeného pozitívneho efektu užívania alkoholu (konkrétne vína) stúpol v nasledujúcich rokoch celosvetovo predaj červeného vína o 70%!!! Pritom však francúzi pijú v poslednom desaťročí o skoro 50% vína menej než v minulosti. Žeby ďalší paradox? Podrobnosti si môžete prečítať tu.

Malé dávky alkoholu (do 2 dcl vína, resp. do 1dcl destilátu) sú však doteraz doporučované ako podporný prostriedok pre dlhovekosť a na udržanie zdravia. Dávky vyššie než malé majú účinok jednoznačne negatívny. A tento fakt na rozdiel od predošlého spomína viac než 2500 štúdii len za posledných 10 rokov 🙁 Takže alkohol ako liek treba brať najlepšie len vo veľkosti podobnej ako tabletka – jeden hlt…

Pre úplnosť je vhodné spomenúť aspoň tie najzávažnejšie dôsledky – trvalé poškodenie mozgu, mozočka i periférnych nervov (polyneuropatia); toxické poškodenie pečene s následnou poruchou zrážania krvi, tvorby bielkovín a iných životne dôležitých látok a porucha metabolizmu.

alkoholici

Vo svetle metanolovej aféry sa momentálne všade spomína riziko pitia „pančovaného“ alkoholu, takmer akoby pitie „normálneho“ alkoholu bolo zdraviu prospešné. Záverom všetkých doporučení (amerických, európskych, či našich slovenských) je však niečo celkom iné.

Rada znie: abstinentom nikdy nebude pitie alkoholu chýbať do zdravého životného štýlu. Inými slovami – abstinenti nemajú najmenší dôvod začať piť alkohol. A ak si radi dáte pivko, vínko, či obľúbený destilát, pite ho kľudne pravidelne, no dodržujte „malé dávky“…

Ak chcete vedieť, kedy ešte môže byť bezpečené piť alkohol ako liek – treba sa predsa len trochu kontrolovať – môžete si pozrieť i názornú pomôcku, ktorú nájdete tu.

Môže sa Vám ešte páčiť...