Cviky na chrbticu

[ A+ ] /[ A- ]

Maminka.cz publikovala inštruktážne video s cvikmi na chrbticu. Skúste a hlavne vytrvajte! Cviky na chrbticu nepôsobia nejakou zázračnou silou – ich potenciál je v častom a pravidelnom opakovaní. Nemusíte vždy precvičiť všetky cviky, optimálne je si nájsť aspoň 4-5, pri ktorých cítite úľavu a zväčšenie rozsahu pohyblivosti chrbtice.

Cviky na chrbticu môžu byť i nebezpečené až škodlivé, ak sa cvičia v čase akútnych bolestí alebo ak nadmerne zaťažujú poškodené štruktúry chrbtice. Takýto stav sama chrbtica dáva najavo prostredníctvom zvýraznenia bolestí alebo náhleho stuhnutia svalstva chrbta. Vtedy treba cvičenie okamžite prerušiť, zaujať poloha, v ktorej bolesti ustávajú alebo ustupujú a dať si pokoj od cvičenie aspoň na niekoľko dní.

Cviky na chrbticu je možné používať na rozcvičenie ráno, pred spaním včer alebo počas dňa resp. pracovnej prestávky – najmä ak pracujete dlho v strnulej polohe. Mnoho cvikov sa dá cvičiť na stoličke alebo dokonca priamo počas práce – uvoľnenie krčnej a hrudnej chrbtice môže priniesť úľavu pri sedení pri počítači, alebo pracovnom stole, precvičenie bedrovej chrbtice výrazne uľavuje najmä ak musíte pri práci dlhšie stáť.

Profesor Tichý spomína historické no účinné cviky, ktoré sa mohli robiť i na zastávke autobusu alebo v čakárni u lekára :-). Spočívali napríklad v striedavom presúvaní váhy tela postojačky (stoj na pätách – stoj na špičkách) každých 10 sekúnd alebo v zvislých kľukoch (pacient sa oprel o stenu, nohy mierne rozkročené cca 70 cm od steny a pomaly kľukoval).

Záverom treba povedať, že cviky na chrbticu sú vtedy účinné, ak po ich cvičení sa cítite lepšie než predtým. Ak je to naopak, niekde robíte chybu a treba sa poradiť s fyzioterapeutom, ktorý odhalí, kde tá chyba je.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...