Energetický nápoj – priateľ či nepriateľ?

Aké miesto v našej výžive a biorytme má energetický nápoj? Povzbudzujúce nápoje a jedlá, životabudiče či takzvané elixíry mladosti hľadá a odhaľuje ľudstvo už tisíce rokov. Posledné storočie sa nesie najmä v duchu masívnej spotreby kávy, postupne sa vedľa nej presadil i čaj. Ďaleko za hranicou bezpečnosti i zákona sa potom pohybujú stimulujúce drogy. Ako sú na tom energetické nápoje, keď budeme hodnotiť vplyv na zdravie?

Energetický nápoj – kopa cukru a trocha kofeínu

Takmer všetky energetické nápoje sú energetické najmä svojim názvom a možno tým, že predstavujú obrovskú dávku sacharidov, teda krátkodobých a neveľmi zdravých zdrojov pre náš energetický metabolizmus. Spôsobia rýchle a masívne zvýšenie hladiny krvného cukru, vyplavenie inzulínu a teda vzápäti aj razantný pokles hladiny krvného cukru s doprovodnými prejavmi typu celkovej únavy, vyčerpanosti, hladu – a teda chuti na ďalšiu energiu (napríklad ďalší nápoj). V skutočnosti však nemajú energetické nápoje pôsobiť ako zdroj energie, ale ako stimulans na fyzický i psychický výkon. Ich efekt je však v porovnaní s rizikami diskutabilný.

energetické nápoje

Okrem množstva cukru obsahujú určité množstvo kofeínu, teda pôsobia podobne ako káva, a v mnohých z nich je ešte ďalšia zložka –  B  vitamíny, taurín a iné. Množstvo kofeínu je v energetických nápojoch obmedzené na 100mg, teda je obvykle menšie, než v jednej káve (espresso).

Z množstva zdravotných dôsledkov a rizík sú tieto najnebezpečnejšie:

  • výrazný psychický i fyzický útlm po odoznení stimulačného efektu
  • poruchy koncentrácie, zvýšené riziko úrazov, pádov, dopravných nehôd
  • poruchy spánku a kolísanie nálady
  • poruchy a kolísanie úrovne kognitívnych (rozumových) funkcii (Van Betenburg – Eddes et al., 2014)
  • kombinácia energetických nápojov s alkoholov zvyšuje riziko vzniku závislosti
  • alergické reakcie (vrátane anafylaktického šoku!) (Lee et al., 2013)
  • kombinácia chemikálii v energetických nápojoch narúša zubnú sklovinu (Pinto et al., 2013)
  • až tretina konzumentov v dlhodobých štúdiach udáva bolesti hlavy, tlak v hlave, na hrudníku, tras rúk, nervozitu, búšenie srdca)

 

Zdroj:

Arria AM, Caldeira KM, Kasperski SJ, O’Grady KE, Vincent KB, Griffiths RR, Wish ED. Increased alcohol consumption, nonmedical prescription drug use, and illicit drug use are associated with energy drink consumption among college students. J Addict Med. 2010; 4(2):74–80.

Goldfarb M, Tellier C, Thanassoulis G. Review of published cases of adverse cardiovascular events after ingestion of energy drinks. Am J Cardiol. 2014; 113(1):168-72.

Guilbeau JR. Health risks of energy drinks: what nurses and consumers need to know. Nurs Womens Health. 2012; 16(5):423-8.

Lee SE, Lee SY, Jo EJ, Kim MY, Yang MS, Chang YS, Kim SH. A case of taurine-containing drink induced anaphylaxis. Asia Pac Allergy. 2013; 3(1):70-3.

Marczinski CA, Fillmore MT. Energy drinks mixed with alcohol: what are the risks? Nutr Rev. 2014; 72 Suppl 1:98-107.

Nordt SP, Vilke GM, Clark RF, Lee Cantrell F, Chan TC, Galinato M, Nguyen V, Castillo EM. Energy drink use and adverse effects among emergency department patients. J Community Health. 2012; 37(5):976-81.

Pinto SC, Bandeca MC, Silva CN, Cavassim R, Borges AH, Sampaio JE. Erosive potential of energy drinks on the dentine surface. BMC Res Notes. 2013; 6:67.

Van Batenburg-Eddes T, Lee NC, Weeda WD, Krabbendam L, Huizinga M. The potential adverse effect of energy drinks on executive functions in early adolescence. Front Psychol. 2014; 5:457.

Wiklund U, Karlsson M, Oström M, Messner T. Influence of energy drinks and alcohol on post-exercise heart rate recovery and heart rate variability. Clin Physiol Funct Imaging. 2009; 29(1):74-80.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...