Nordic walking funguje ako univerzálna rehabilitácia

[ A+ ] /[ A- ]

Nordic walking je relatívne nový šport, no stihol si získať už priaznivcov po celom svete. Tento príspevok však chce upozorniť na obrovský rehabilitačný potenciál tohto jednoduchého a časo-priestorovo nenáročného „paličkovania“.

nordic walking

Nordic walking funguje ako univerzálna rehabilitácia, lebo zapája do činnosti veľké množstvo svalov a celé svalové skupiny pracujú vo fyziologickom, no predsa len vyššom než bežnom zatažení. Navyše si túto záťaž môže každý sám regulovať rýchlosťou svojej chôdze prípadne dĺžkou svojho kroku. Okrem pochopiteľného zapojenia svalov nôh a rúk pri nordic walkingu intenzívne pracujú i svaly chrbta od krčnej až po bedrovú chrbticu a taktiež hlboké stabilizačné svaly trupu.

Ako to funguje?

Nordic walking je odvodený od pohybu na bežkách, pochádza z Fínska, no dá sa praktikovať pri každom pobyte vonku. Môžete „paličkovať“ v meste (v Nemecku je tento fenomén novým hitom napr. v mestských parkoch), i mimo mesto, po spevnených i nespevnených lesných cestách, no taktiež i po asfaltkách. Povrch ani prostredie totiž nie je tak dôležité, ako samotný pohyb. Pri chôdzi s palicami sa prirodzene uvoľňuje napätie krčnej chrbtice, výraznejšie pracujú hlboké svaly chrbta, ktoré napomáhajú vzpriamenej polohe tela. Odľahčujú sa tak chronicky preťažované svaly na krku. Keďže pracujú i svaly ramien a pliec, celá horná časť trupu je mobilizovaná a dochádza k prirodzenému uvolneniu a precvičeniu partii najviac postihnutých svalovými stuhnutosťami a bolesťami – najmä u kancelársky žijúcich jedincov 🙂

Existuje nejaká norma pre čas či rýchlosť?

Neexistuje!Hoci na internete i v novinách a knihách nájdete v podstate hotové tréningové plány, váše cvičenie nemusí prebiehať hneď podľa nejakého osvedčeného grafu. Prvé kroky s palicami si treba vyskúšať  na prechádzke trvajúcej tridsať až šesťdesiat minúť, radšej svižným než slimačím tempom. Efekt môžete očakávať už nasledujúci deň. Budete asi prekvapení (rovnako ako všetci), že hoci intenzita „prechádzky“ bola prakticky rovnaká ako bez palíc, vaše telo sa bude cítiť ako po návšteve posilovne. Čím je to spôsobené? No rozhodne to budú tie zázračne palice :-))) ale nie, skrátka pri „paličkovaní“ zapájame i svaly, ktoré sme nezapojili cielene možno niekoľko rokov! Tu tkvie tajomstvo úspechu – pri nordic walkingu sa zapojili sami a bez zvláštnej námahy. Na druhej strane, už po 3-5 prechádzkach tento efekt celkom odoznie a vaše telo začne poskytovať už len pozitívnu odozvu.

Photo by Joppe Spaa on Unsplash

Netrápte sa zo zložitými otázkami nákupu palíc alebo cenou. Sortiment palíc sa pohybuje od veľmi lacných (10€) no vcelku použiteľných napr. z metra či iného hypermarketu až po extra luxusné z materiálov ako je uhlíkové vlákno či bambus (100€). Na zoznámenie sa s týmto športom resp. rehabilitáciou dobre poslúžia aj tie jednoduché a lacné.  Dôležité je, aby mali dolný koniec v tvare tzv. kopýtka, ktoré zaistí, že ani pri šikmej polohe palice sa táto nezošmykne a poskytuje tak oporný bod i pri rýchlej chôdzi. A samozrejme dôležité je nemať palice v kúte alebo v pivnici, ale so sebou na prechádzke resp. „tréningu“.

Kardiológ na tému nordic walkingu dodáva:

Čaru severskej chôdze najčastejšie prepadávajú ľudia so sedavým zamestnaním a tí, ktorí majú problémy s pohybovým ústrojenstvom. Vo všeobecnosti však platí,  že Nordic walking je pre každého. Doporučujeme ho najmä pacientom s osteoporózou, nadváhou,či zvýšeným krvným tlakom. Zapojenie viac než stovky svalov pôsobí priaznivo pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice. Zlepšenie kondície okolo chrbticových svalov pomáha znižovať bolesti chrbtice u neurologických pacientov. Rozvoj svalovej hmoty na dolných končatín pomáha odstraňovať bolesti nôh u cievnych pacientov. Tento spôsob chôdze vo výraznej miere vylepšuje celkovú psychickú kondiciu človeka.

Výbava vás nezruinuje. Jedna z najväčších výhod aktívneho Nordic walkingu spočíva v tom, že náklady sú iba jednorázové. Alfou a omegou sú okrem športovej obuvi predovšetkým palice z kvalitného a ľahkého materiálu. Mali by mať kovový hrot a nasadzovateľné gumové papučky, ktoré sa používajú v závislosti od terénu. Rukoväť preferujte gumovú alebo s korkom, plastová sa totiž opotrebuje naozaj rýchlo. Dĺžku palíc zistíte tak, že svoju výšku v centimetroch vynásobíte číslom 0,72. Keďže niektoré zdroje uvádzajú aj konštantu 0,68, najlepšie urobíte, ak si necháte poradiť priamo v predajni (alebo si vyberte tie s nastaviteľnou dĺžkou, rozdiel v cene je minimálny). Tieto pomocníčky vás predsa budú sprevádzať nielen krásami prírody, ale aj cestou za lepším zdravím. Ich výber preto rozhodne netreba podceňovať.

Zdravotných pozitív je viac než dosť

Okrem spomínanej fyzickej kondície sa Nordic walking priaznivo podpisuje aj pri zhadzovaní prebytočných kilogramov a liečbe porúch metabolizmu (cukrovka, hladina tukov v krvi). S tým nepriamo súvisí aj jeho nezastupiteľné miesto v prevencii civilizačných chorôb. Aktívna chôdza s paličkami posilňuje komplexne činnosť srdcovocievneho systému. Správne držanie tela pri chôdzi s paličkami odstraňuje bolesti chrbta.  Rytmická pohybová aktivita pri ,nordic walkingu v spolupráci so správnou životosprávou zlepšuje činnosť orgánov zažívacieho traktu a tým v nemalej miere prispieva k prevencii najmä chronických ochorení tráviaceho systému. Tým tiež prispieva k prevencii a liečbe nádorových ochorení. A to všetko bez zbytočného zaťaženia kĺbov. Chôdza s paličkami zlepšuje efektívne osvalenie dolných končatín a tak v nemalej miere predlžuje vzdialenosti ktoré môžu ľudia prejsť.

Môže sa Vám ešte páčiť...