Bolesti chrbtice

„Bežná“ bolesť chrbta

Bolesti chrbtice prichádzajú v každom veku, v rôznych situáciach, prekvapia obvykle po dlhšej monotónnej fyzickej aktivite v strnulej polohe… napríklad pri dlhom sedení v predklone, pri dlhšom držaní ťažkých predmetov nad hlavou, pri meravom sedení vo vynútenej nepohodlnej polohe… po fyzickom cvičení, ak sa pred cvičením nenatiahnete a nezahrejete dostatočne svaly pred záťažou… Typické je, že bolesť je lokalizovaná len v oblasti krčnej alebo krížovej časti chrbtice, nevyžaruje do nôh ani rúk. Bolesť má tendenciu zlepšiť sa rozhýbaním tela, obvykle zmizne rýchlo  po akýchkoľvek bežných analgetikách.

Ako si pomôcť domácim cvičením – tipy nájdete tu

Ako si pomôcť?

Bolesť má tendenciu zlepšiť sa rozhýbaním tela, obvykle zmizne rýchlo  po akýchkoľvek bežných analgetikách (Ibalgin, Paralen). Nie je nutné vyhľadať lekára… Je dôležité vyhýbať sa polohám a situáciam, pri ktorých chrbát začne bolieť. Pri existujúcich bolestiach treba dodržať aspoň niekoľko dní tzv. ochranný vertebrogénny režim, opatrne zdvíhať ťažšie predmety, držať si oblasť chrbta v suchu a teple, nebehať napr. po osprchovaní s mokrým telom v prievane apod.
Dlhodobé bolesti chrbta

Dlhodobé bolesti chrbta obvykle vzniknú po „ofúknutí“, po dlhšej fyzickej námahe, ale i napr. po jazde v aute s klimatizáciou… Bolesť trvá niekoľko dní, nezlepšuje sa rozcvičením ani fyzickým kľudom, bežné analgetiká nepomáhajú. Bolesť obmedzuje v pohybe, obvykle sa lokalizuje v krížovej oblasti. Intenzita môže kolísať. Bolesť nevyžaruje do končatín, ale môže akoby „šíriť“ sa z krížov hore na krk alebo dolu po zadku a po stehnách. Je nutné ju odlíšiť od koreňovej bolesti – tá signalizuje poškodenie nervového koreňa kostennou alebo chrupavčitou štruktúrou – s možným trvalým obmedzením hybnosti alebo citlivosti v inervačnej oblasti dotyčného nervového koreňa. Vtedy bolesť vyžaruje od chrbtice v presne definovateľnej lokalizácii buď do triesla, alebo po dolnej končatine až do špičky nohy. V prípade bolestí krčnej chrbtice môže vyžarovať do rúk až po končeky prstov. V tej istej oblasti sa môže vyskytovať aj pálenie alebo brnenie. Takéto koreňové bolesti patria výhradne do rúk odborníkov – je nutné viesť liečbu len po konzultácii s lekárom, lebo ide o vážnu záležitosť s potenciálnymi trvalými následkami. Obvykle je nutné absolvovať rehabilitáciu, domáce cvičenie, brať najrôznejšie lieky na uvolnenie svalov i proti bolesti a v ojedinelých prípadoch tieto bolesti vyústia až do operácie.

Kde sa vzala bolesť?

Okrem úrazov, skrytých poranení, vrodených vývojových chýb chrbtice a rôznych chronických ochorení spojivového tkaniva, má väčšina bolestí chrbtice svoj jednoduchý a často ľahko odstrániteľný dôvod. Medzi tri najdôležitejšie patrí: nesprávny spôsob chôdze, nesprávny spôsob sedenia (zlé držanie tela, nevhodná poloha pri pracovnom stole dom alebo v práci) a nevhodný spôsob nosenia bremien (deti, nákupy) alebo nevhodný druh stáleho nemenného pohybu (okopávanie v záhrade, monotónna poloha v strnulej pozícii apod.). K týmto dlho známym dôvodom sa v posledných rokoch pridal jeden nový, avšak o to nebezpečnejší – výrazné zmeny teploty prostredia v súvislosti s využívaním klimatizácie.

bolesti chrbtice na stoličke

POZOR ZLÝ PES!

Takýto nápis by mohli dávať na niektoré kancelárske stoličky, sedacie súpravy a kreslá. Sadnete si a už sa nepostavíte, akoby vás do chrbta uhryzol zlý pes… zaskočí vás prudká, sústavná, pálčivá bolesť, ktorá vám nedovolí sa vystrieť, natiahnuť, pohodlne sa posadiť alebo si ľahnúť…

Náš svet je akoby naklonený tomu, aby nás chrbát bolel. V autách často sedačky poskytujú potrebnú nastaviteľnú bedovú oporu až u vyšších tried (tj. akoby len v drahšom aute sme mohli zdravo sedieť). Kancelárske stoličky a kreslá (hoci sľubujú „ortopedické“ sedenie) často obsahujú mäkkú a málo trvanlivú tvarovanú výplň. Po niekoľkých mesiacoch teda neposkytujú potrebnú oporu alebo svojim tvarom vôbec nevyhovujú proporciám hostiteľa a užívateľ pomaly začne navštevovať internetové stránky na téu bolesti chrbtice…

nesprávny sed na stoličke

Nebezpečné postupy

Bolesť driekovej či krčnej chrbtice môže byť jednoducho odstrániteľná. Bolesť je totiž len reakcia. Reakcia na záťaž, na úraz, na nevhodný pohyb či dlhodobo jednostranné preťažovanie.

  • sucho, teplo, kľud – tieto tri slová si zamapätajte, tie má váš chrbát nadovšetko rád
  • nezdvíhajte ťažké bremená, nerobte trhané pohyby s ťažkým predmetom
  • v letných i zimných mesiacoch udržujte svoj chrbát v bezpečí pred prievanom
  • ak už chrbát začal bolieť, neskúšajte bolesť prekonať ďalším cvičením či námahou
  • zabudnite na potravinové doplnky a zázračné masti – neexistuje rýchle riešenie, len drahé a zbytočné!!!

90% bolestí chrbtice odoznie bez liekov a návštevy lekára. V knihách, v časopisoch, na internete, v letákoch v čakárňach, nájdu sa množstvá stopercentne overených návodov a postupov, ako si rýchlo pomôcť.

Bezpečné postupy

Nie všetko funguje rýchlo a jednoducho, nie všetkým radám sa dá veriť. Ale niektoré sú osvedčené, históriou preverené a fungujú… Odbornejší text na túto tému si môžete prečítať napr. tu:

  • v noci skúste spať na vyhrievanej poduške, po osprchovaní sa ihneď osušte
  • každý deň si aspoň 10 minút zacvičte – stačí 30 drepov, ponaťahovať ruky i nohy, krúžiť trupom, krkom, udržať sa v stoji pol minúty na pätách a na špičkách
  • v prípade akútnej bolesti si dajte ibuprofen alebo paracetamol (Ibuprofen, resp. Paralen), ak na chrbte máte stuhnuté, horúce a boľavé miesto, môžete si dať masť s obsahom Ibuprofenu apod.

Úľava v spánku

Pri bolestiach chrbtice často zaspávame s veľkou obavou. Jednak samotná bolesť nedovoľuje zaspať v kľude a pohode, ďalej mimovoľné pohyby v spánku často vyprovokujú bolesť a prerušujú spánok mnohokrát za noc. Nevhodné polohy v spánku môžu spôsobiť rannú stuhnutosť, pri rozhýbaní sa potom pociťujeme  bolesť ešte niekoľko hodín po prebudení. Pri chronických i akútnych bolestiach v oblasti hrudnej a krížovej časti chrbtice je vhodnejšie spať na boku alebo na chrbte – dôležitejšie než poloha tela je však vyrovnanie dolných končatín v úľavovej polohe. Pri polohe na boku je vhodné medzi kolena vziať menší vankúš, pri polohe na chrbte pod kolená vložiť pevnejšiu podložku – pokrčenie kolien vytvorí priaznivejšiu polohu dolnej časti chrbtice a podráždené svalstvo pozdĺž chrbtice si môže v noci odpočinúť.

ležanie pri bolesti chrbtice

Cvičenie je základ (a nemusí to byť gymnastika ani joga!)

Je to najčastejšia otázka pacientov a najmenej obľúbená časť liečby… Každý pacient by najradšej odišiel z ambulancie lekára s receptom na zázračnú pilulku, po ktorej sa od večera do rána zbaví bolesti natrvalo.

Bohužiaľ, zázračná pilulka neexistuje, i keď niektoré silné lieky proti bolesti fungujú skutočne takmer zázračne. No efekt analgetík je vždy len dočasný a navyše neodstraňujú príčinu ochorenia, len prejavy… veľmi veľmi veľmi dôležitým a neopomenuteľným prvkom liečby je rehabilitácia alebo domáce cvičenie. Chrbtica je dynamický nástroj v tele človeka, je to zložitý biomechanický systém, ktorý obsahuje viac než stovku drobných kĺbov, úponov a väzov. Tak ako zložitý stroj nepotrebuje len vymeniť poškodené súčiastky ale i zložito nastaviť jednotlivé súčasti a úpraviť parametre  pre správnu funkciu, takisto i chrbtica okrem jednotlivých súčiastok potrebuje i správne podmienky a „nastavenie“ súčiastok.

Návrat do fyziologického postavenia a súhra všetkých súčastí sa najlepšie dosahuje rehabilitáciou a domácim cvičením. Pre správnu funkciu chrbtice a okolitých štruktúr postačuje denne niekoľko minút cvičenia – určite menej než koľko „zabijeme“ prepínaním programov v televízii alebo pri státí v rade na pošte. Na druhej strane, dlhodobým nedostatkom pohybu, strnulým sedom alebo dlhým státím spôsobujeme chrbtici chronické poškodenie, ktoré nepomôže vyriešiť pár minút cvičenia, ale skôr dlhé a dlhé hodiny rehabilitácie.

Oplatí sa nečakať, kým sa problémy ohlásia a pravidelné cvičenie si zaradiť do denného rozkazu… kým nie je neskoro, postačí skutočne napr. desať minút denne… podrobnejšie vysvetlenie k cvičeniu a vhodným cvikom nájdete v ďalšom príspevku

cviky na chrbticu

Najdôležitejší cvik

A nezabudnite na najdôležitejší cvik! Správne držanie tela vás má sprevádzať celý deň… zatiahnuť brucho, vypnúť hrudník, hlavu držať vzpriamenú a nie predklonenú ako nad pohárom v krčme… zatiahnuť zadok (dámy zistia, že bez špeciálneho cvičenia budú mať po mesiaci správneho držania tela zadoček pevný a elegantný!)… k správnemu držaniu tela patrí i vhodná obuv, takže si skúsme (najmä dámy!) vyberať obuv nielen podľa dizajnu a cenovky, ale i podľa správnej veľkosti a tvaru chodidla… okrem kladivkových prstov, vybočeného palca a večných otlakov získame i peknú postavu a pevnejšie telo. Fyziologicky vhodná výška podpätku je u mužov 1-3, u žien (urobme ústupok pre eleganciu ženských nôh!) do 8cm. Vyššie podpätky nezvyšujú eleganciu, len nestabilitu a napätia svalov na nohách, ktoré sa prenáša do celého tela a spôsobuje okrem únavy i chronické bolesti väzov a kĺbov..

chôdza chrbtica

Môže sa Vám ešte páčiť...

48 komentárov

  1. Tomas píše:

    Dobry

  2. lenka píše:

    Dobrý večer,
    chcela by som Vás poprosiť o názor… Mám 28rokov, asi pred 8 mesiacmi som z času na čas začala pocitovať na jednom mieste cca miesto medzi lopatkami bolest, bolest bola aj na dotyk aj v pokoji …Mám na chrbte znamienka , takže som neváhala navštíviť kožného lekára , aby prešetril či sú znamienka v poriadku…Výsledok bol, že znamienka su v poriadku…Čas plynul, navstivila som obvodnu, poslala ma na rontgen pluc-v poriadku, potom imunologicku- krv na boreliozu, mononukleozu v poriadku. V lete som mala viackrat za sebou zapal priedusnice, ktory som preliecila kvalitne a vylezala….obvodna si myslela ze ma chrbat boli z toho.. Bolesť sa začala meniť-keď som sa nadýchla, vydýchla alebo zohla po niečo mala som pocit akoby mi prešiel niekto pozdlž chrbta nožom…Bolelo ma tiež jedno miesto na lavej lopatke aj na dotyk dosť intenzívne, aj bez dotyku, pričom to prechádzalo aj dopredu akoby na rebro ,pod celým ľavým prsníkom , citila som pichanie od miesta na lavej lopatke az pod pazušie.Rebra alebo proste taj kosti som sa nevedela ani dotknut, dost silna bolest…. V lete som mala viackrat za sebou zapal priedusnice, ktory som preliecila kvalitne a vylezala….Pred 2mesiacmi som navstivila ortopeda, urobil rontgen lavej lopatky, vysvetlil, ze na snimku nie je vidiet nejake velke zmeny a dal mi obstrek a rehabilitaciu….Predpisal mi Voltaren. Teda som zacala 2x do tyzdna cvicit, plavat, chodit na masaze a magnet. Bolesti trosku ustupili, ale po douzivani Voltarenu sa intenzivne vratili. Isla som k neurologovi, ten usudil, ze mam zablokovane 4rebro, tak mi ho odblokovali dal obstreky a predpisal Aescin. Bolesti sa zhorsuju, ked zakaslem citim vpredu pod lavym prsnikom bolest akoby svalovkovu a zaroven cely den aj v sede aj pocas chodenia bolest na lavej strane chrbta, akoby stipkanie, palenie, rezanie dost silne…..Som zufala, pretoze si myslim, ze si velmi vazim svoje zdravie, nie som lahostajna a snazim sa lekarov navstivit a posluchat ich rady, ale tentokrat som sklamana , pretoze na ct ani magneticku ma poslat nik nechce, objednavaju ma neustale na kontroly a ja neviem ci naozaj cakat zazrak alebo ist si za svojim a snazit sa docielit hlbsie vysetrenie…Dakujem Vam, ze ste si nasli vobec cas citat cely tento citat 🙂 moja jednoznacna otazka je, co navrhujete, ake vysetrenie by mohlo pomoct na urcenie diagnozy, alebo ak vam na zaklade tohoto opisu niečo napada, čo by to mohlo byt..Pomohol by mi Vas nazor, pretoze uz neviem ci som narocna, ale v kazdodennej bolesti zit nedokazem….Dakujem vopred, nech sa dari…

  3. ineurolog píše:

    otázka zodpovedaná emailom.

    • Tricia píše:

      Dobrý deň. Taktiež mám 28 rokov a pociťujem podobné ťažkosti ako boli opísané v komentári od lenky. Mne pred pár dňami zrazu zaľahlo v ušiach, čo po pár sekundách prešlo, ale bolo to veľmi zvláštne. Následne mi začala silnieť bolesť pri pravej lopatke a neviem zistiť pôvod tejto bolesti. Prosím tiež o radu. Ďakujem za váš čas.

    • Jana píše:

      Prosím Vás o radu…. pociťujem skoro tie isté príznaky ako Lenka v otázke zo dňa 11. 2. 2014 prosím o odpoveď

    • Dobrý večer, mám veľmi podobné príznaky ako Lenka z februára 2014, ale s jednou výnimkou, že som pred 15 v rokmi utrpela zlomeninu TH7 v hrudnej chrbtici. Mám za sebou CT aj iné vyšetrenia, všetko bolo v poriadku. Chrbtica ma vždy pobolievala v hrudnej časti, ale teraz sa to vystupňovalo po 2 mesačnom intenzívnom kašli. Cítim presne príznaky ako Lenka. Prosím mohli by ste mi poradiť, ako na to cvičiť, prípadne , čo podniknúť. Cvičím, robím strečing, Subjektívne si myslím, že sa to zlepšuje, ale predsa len mám ešte veľké bolesti. Ďakujem

      • ineurolog píše:

        vhodné cviky nájdete aj na týchto stránkach, pri poúrazových stavoch sa ale vždy doporučuje pred rehabilitáciou alebo cvičením aj vyšetrenie rehabilitačným lekárom, ktorý najmä určí obmedzenia alebo konkrétne procedúry v prípade kontraktúr, asymetrie tonusu svalov, skoliózy apod.

  4. lenka píše:

    ďakujem za odpoveď, nasmeroval ma to, ako pokračovať…..

  5. terezia píše:

    Dobrý deň!

    Mám otázku…pociťujem bolesť chrbta v krížovej oblasti a vyráža do boku a stehna.. trvá to už nejaký čas, no intenzita sa mení a bolesť nie je pravidelná, prichádza s určitými obdobiami. posledné týždne už ale začína byť veľmi silná. pravidelne behávam a bolesť po behu ustúpi, no na druhý deň sa objaví. chcem sa spýtať, či je teda beh vhodným cvičením alebo by som s ním mala na určité obdobie prestať. lekára som zatiaľ nenavštívila, a tak neviem povedať, aká je príčina.
    ďakujem

  6. ineurolog píše:

    Aj táto otázka bola zodpovedaná emailom.

  7. simona22 píše:

    Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi ma začalo pri dlhodobom sedení pichávať v ľavom boku. Po navšteve všeobecnej lekárky mi bol doporučený ortopéd zo stanoviskom, že to má čo dočinenia s chrbticou.
    Na ortopédii mi bolo oznámené, že sa jedná o skoliózu a k bolesti v boku dochádza práve kvôli chrbtici. Vraj sklioza (typu S). Doporučili mi pravideľné cvičenie. Cvičiť som začala, no samozrejme že ma nudné cviky prestali baviť a potýždni som sa na to vykšľala. Dá sa povedať, že na bolesť či kŕče v boku som si časom tak trochu aj zvykla.
    V posldnej dobe ma ale stále viac trápia bolesti chrbtice. Najmä v hornej časti.
    Začala som to preto zase riešiť a zašla k lekárovi. Mám skrátené svaly, zlé držanie tela..a skolióza má 12° zakrivenie. Ako inak mi bolo doporučené pravideľné cvičenie, čo už beriem vážne a snažím sa naozaj cvičiť. Chodila som polovicu rázdnin na rehabilitácie. Najskôr elektroliečba, potom magent. To mi ale vôbec nepomohlo.
    Bolesť chrbite je naozaj veľmi otravná..s pocitmi bolesti sa zobúdzam, prežívam celý deň a takisto zaspávam (niekedy mám dokonca kvôli bolestiam problém zaspať). Odráža sa to i na psychike človeka..a často som podráždená a mám prehnané reakcie.
    Bolesti trvajú niekoľko mesiacov..intenzita sa mení (napr od záťaže).
    Mám tieto bolesti považovať za chronické? Kedy môžem očakávať dni pohody bez akejkoľvek otravnej bolesti?
    Akékoľvek rady, dotazy s radosťou privítam..
    vopred veľká vdaka.
    (PS: mám 17 rokov)

  8. myska92 píše:

    Dobrý deň, mám na Vás jednu otázku.

    Moje problémy s chrbticou začali minulý rok v Auguste. Pracovala som v jednej spoločnosti, klíma, stres, dlhodobá sedava práca pri počítači. To, že niečo nie je v poriadku som pocítila jedno ráno, keď som sa nevedela postaviť z postele a cítila som veľkú bolesť v oblasti hrudnej chrbtice. Zavolala som svojej obvodnej lekárke a vtedy sa začal kolotoč behania po doktoroch a vyšetreniach. Lekárka ma poslala na chirurgiu, tam sa ma pán doktor spýtal kde a čo ma boli, ukázala skm mu presne, tiež ako som tu čítala, že jednu pani bolí v oblasti kde sa zapína podprsenka. Ten bod bol bolestivý pri dotyku, nedokázala som zobrať nákup ani spať. Chirurg ma poslal na neurologiu a ku ortopedovi. Ked som sa dočkala termínov, mala som už rtg snímky chrbtice a ešte niaky suvenír na c3 čo neskôr som zistila, že je schmorlov uzol. Rtg snímka ukázala, že mám sovitu skoliozu. Neurolog mi urobil základné vyšetrenie a záver bol, že sa nejedná o žiadny neurologicky problém aj keď som väčšinou mala veľké bolesti hlavy, poslali ma na elektroliečbu a masáže. U ortopeda som mala tiež výsledky negatívne, ani sa nepozrel na snimok a ani ma vobec nevysetril, povedal len, že si mám spevniť chrbtove a brušné svalstvo. Po elektroliečbe a masážach som bola u rehabilitačného, ten mi napravil chrbticu a pri hmatani krcnych stavcov mi vyskočila pod pravým uchom hrca, na dotyk bola dosť nepríjemná. Bola som poslana na neurologiu, začali mi trpnut ruky, najprv práva a neskôr aj ľavá,.nedokázala som udržať ani pohár. Poslali ma na emg vyšetrenie, ct a magnetickú rezonanciu. Na ct nebolo nič, na MR sa niečo našlo, ale povedali mi, že je to v zaciatocnej faze. Myslím sa jednalo o dve platničky. Na emg som mala zlé výsledky a doktor mi povedal, že by som sa mala pripravovať na operáciu karpilarnych tunelov. Aj ked som nevedela nic udržať v rukách odmietla som a dostala som novy termín na emg, to uz bolo lepšie, ale pri lakty mam slabší prechod karpilarnych tunelov. Bolesti neprestavali, neurolog si všimol, že mam opotrebované kĺby, na ďalšiu rehabilitaciu som nechcela ist a doma som sa venovala joge a cvikom ktoré som cvičila na rehabilitácii. Po vyše pol roku som ukončila pn, s tým že to nikam nevedie. Z bolestami a menším citom v rukách a ich mravceniu som sa naučila žiť, našla som si novu pracu. 12 hodin stat na jednom mieste, po 3 mesiacoch som mala znovu neznesitelnu bolest chrbtice, zacali ma boliet vsetky klby, pocas celozavodnej som odychovala, nezdvihala nic ťažké a pod… po celozavodnej som tam nenastupila. Nasla som druhu robotu v sklade, zima a moje klby bolia. Zvykla som si žiť s bolesťou. Dve noci po sebe som sa nevedela nadýchnuť, strašne ma pichalo pri srdci a dole pod pravym rebrom. Zasla som ku doktorke, poslala ma na rtg pluc, ekg, a ku plucnemu. Rtg čisté, ekg trošku rýchlejšie mi bije srdiečko a u pľúcneho moj zápal v krvy bola preliecena mononukleoza. Je tomu už viac než rok čo som pre ležala s mononukleozou. Doktorka ma poslala este na ultrazvuk a dala mi lieky na bolesti. Prve tri dni pomohli,teraz je to o niečom inom. Neviem spať, bolí ma chrbát pri hociktorej polohe a znovu brncanie ruk a klby tie bolia stale. Určite, že je môj postoj zlý, zmieriť sa a žiť s bolesťou. Neviem už čo mam robiť mam len 22 rokou a celý život pred sebou. Je dosť možné, že neskôr budem mať väčšie problemy. Mamina sa tiež trápi s platničkami. Uvidím čo prinesie čas, ak máte prosím Vás nato niake vysvetlenie, prosím Vás o radu. Ďakujem 🙂

  9. ineurolog píše:

    otázka bola zodopovedaná emailom.

  10. Karin píše:

    Dobrý deň, 2 týždne som bola chorá =teploty do 37,8, nádcha, bolesť hrdla, zalahnutie v oboch ušiach, po cca 5 dňoch mi začal suchý dráždivý kašel (hlavne v noci), preto som bola na pohotovosti a dali mi antibiotiká Cefzil a Solmucol na vykašliavanie. Začala som vykašliavať niekedy priesvitný, niekedy žltý až jemne hnedý hlien. Dokopy po 2 týžnoch som sa cítila ako tak fit (len unavená trochu). Ešte som vykašliavala (ale nič nepríjemné). Potom však po cca 3-4 dňoch, ako som sa cítila lepšie, mi začala bolesť presne v strede tesne pod ľavým prsníkom. Bolesť bola prítomná aj na chrbte, akoby tam vystrelovala, a vystrelovala aj na ľavý bok. Bolesť sa objavila pri určitom POHYBE/v rôznych POLOHÁCH TELA (rôzne pohyby, aj pri sedení, najhoršia bola asi pri ležaní – nemôžem ležať na bruchu, ťažko na chrbte, a len istá poloha na boku mi vyhovuje). Išlo o takú tupú bolesť, pri prudšom pohybe (neopatrnom – napr. dvíhanie z postele) aj pichavá, bodavá, spod prsníka vyrážajúca do ľavej strany chrbice (kdesi pod polatku). Bolelo ma to aj na DOTYK (presne pod prsníkom, akýsi spazmus, ktorý pri stlačení bolel a vyrážal na spomínané miesta). Bolesť sa objavovala aj pri HLBOKEJŠOM NÁDYCHU (stále v ľavej strane pod prsníkom, vtedy taká tupo-bodavá bolesť), ale napr. aj pri smiechu. Doktorka ma preto poslala k pľúcnemu, spravil snímok, konštatoval zápal pľúc (bronchopneumonia 1.sin) a zrasty (ale s otáznikom). Dostala som Fromilid 500 (2x denne). po týždni som bola na kontrole a druhom snímku, diagnóza znela: bronchopneumonia 1.sin v RESORPCII a dostala som ďalší Fromilid 500 (tiež na týždeň), pýtala som si krvné testy (robili CRP, FW, KO, D-diméry – všetko podľa výsledkov vyšlo vraj úplne v poriadku, na výsledky protilátok proti chlamýdiám a mykoplazmám ešte čakám). Pľúcny doktor si myslí, že bolesti mám zo zrastov v pľúcach. Momentálne je tomu vyše 2 týždňov, čo ma skoro s rovnakou intenzitou bolí pod prsníkom, pri nádychu či pri pohybe (najmä pri pohybe a v niektorých polohách). Navyše predvčerom v noci som sa zobudila na novú bolesť vzadu v strede chrbtice – na oboch stranách (bolesť bola podobná, ťahavá, pálivá, ako keď som mala seknuté kríže, nedalo sa mi spať, ani poriadne sedieť, lezať.) Navštívila som preto ďalšieho dokt. (chirurgia), kde podľa 2 RTG snímkov a príznakov (bolesti chrbtice, vystrelovanie bolesti…) konštatovali, že to mám z chrbtice (a vôbec nešlo vraj o zápal plúc) a dostala som pod prsník presne na to miesto (kde ma to aj na dotyk bolelo a odtiaľ som cítila aj pri dotyku vystrelovanie do chrbtice) obstrek. Je tomu 2. deň od obstreku, trošku to pomohlo, no pri pohybe/dotyku/v istých polohách stále cítim tú bolesť. Je tu ešte jedna vec, a síce skolióza (neviem povedať, v akom stave… vidno ju aj na RTG pľúc – oba Vám môžem poslať, boli robené nedávno).
    Myslím, že ten popis je podobný popisu Lenky z 11.februrára… Prosím Vás takisto o odporúčania, napr. ktorých dokt. navštíviť, a o robiť, aby som čo najskôr mohla fungovať resp. aby som mohla predísť dlhému času zbytočne nesprávnej liečby. Veľmi Ďakujem za Vašu odpoveď.

  11. aliss píše:

    Dobrý deň, mám 25 rokov a bola som na týždňovej brigáde kde som sa celých 8hodín denne ohýbala, chrbtica ma dňom za dňom začínala bolieť najskôr v krížoch potom vyššie.Teraz mám velké bolesti v chrbtici, prosím vás ako môžem sa tejto bolesti čo najskôr zbaviť,je to velmi nepríjemné a bolestivé , ráno sa neviem ani postaviť z postele.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
    Aliss

  12. ineurolog píše:

    otázka hosťa „aliss“ bola zodpovedaná emailom.

  13. Sandra píše:

    Dobry den prajem, mne sa zacali tiez pred par tyzdnami tazkosti, mam bolesti v lavej lopatke. Mam 26 rokov, bolest som citila prvy krat ked som mala nad 10 rokov, vzdy ked som sedela pri pocitaci, bolest ale vzdy v ramci dna ustupila. Teraz znova zacala, a boli ma to uz mesiac, pri sedeni, nielen za pocitacom uz, ale aj inde, pri stati sem tam, pri chodeni, boli ma uz aj pokozka na tom mieste na dotyk. Bolest je palciva. Niekedy mi uz prechadza aj do krku z lavej strany :/ Boal som na napravani chrbtice u jedneho pana, stavce mi sice dal do poriadku, ale bolest neustupila. Dnes som bola u neurologa, bol mi poradeny len strecing po cviceni, masaz, sauna… na RTG sa este len chystam, takisto k ortopedovi. Nie som tym velmi nadsena, predpokladam ze ortoped mi navrhne navstevovat rehabilitacie, momentalne som velmi zaneprazdnena v praci, nemozem si dovolit furt odbiehat na rehabilitacie, najmä ked som si nie ista ci zaberu, bojim sa ze tam budem chodit dlho a zbytocne. Vedeli by ste mi poradit prosim? Tato kazdodenna bolesst mi dost zneprijemnuje zivot aj sustredenie sa na pracu, zvysuje moju unavu. Vopred velmi pekne dakujem.

  14. Marcela píše:

    Dobry den. Mam 23 rokov a problemy s krcnou chrbticou uz 2 roky. Bolesti zacali zo dna na den velkou bolestou hlavy, a odvtedy pretrvava ta krcna chrbtica. Pocitujem ich kazdy den, bezohladu na to, ci sedim pri pocitaci alebo sa pohybujem. Skusila som chodit na rehabilitacie, elektromagneticku liecbu, masaze, dokonca aj chiropraktika a akupunkturu, ale nic nezabralo. Aktivne som 3 mesiace cvicila, plavala, ale ani to mi nepomohlo. Ostava uz len neurolog, mam vsak pocit, ze sa jedna skor o svalovu poruchu ako o neurologicku. Moj ortoped tieto problemy podcenuje (trpim skoliozou) a vraj dnes ich ma uz kazdy. Bolesti ale obmedzuju kvalitu mojho zivota. Chcem sa preto opytat, co by to mohlo byt ak by slo o cosi vaznejsie, a co by som v tom pripade mala robit. Dakujem

  15. Igor píše:

    dobry den . mam 17 rokov a mam skoliozu chrbtice uz asi od 12 rokov chodil som na rehabilitacie dalo sa mi to trochu do poriadku potom som zacal cvicit ako mi povedal doktor (cinky kliky plavanie …) az do teras bol som chory kasel nadcha a podobne pocas toho som tyzden len sedel za pocitacom alebo lezal . v strede tohto tyzdna som zacal pocitivat cudnu bolest v pravej oblasti krizov niekedy slabsiu inokedy silnejsiu pri otacani alebo chodzi je tiez silnejsia ked sa chcem natiahnut rukami k zemi bolest je silnejsia po uziti paralenu a podobne mi to nachvilu prestane ale potom sa to vrati a je to silnejsie aj ked si tam zatlacim rukou je to silnejsie , zle sa mi kvoli tomu spi ,otec mi vravel ze mal nieco podobne ale ze to drzal v teple asi tyzden a prestalo mu to mozte mi povedat v com bude problem ci v chrbtici alebo vo vazive alebo je to nieco ine ? za odpoved vopred dakujem

  16. Peťo Svat píše:

    dobry den
    mam skoliozu pracujem s bremenami
    pod pravou lopatkou pri hlbokom nadychu pocitujem bolest po rozcviceni a ponatahovani ustupi ale citim zase pichanie do stavcov ak sa poriadne vystriem tak je to celkom fajn ale stale pocitujem akoby som mal stiahnute svalstvo bol som na ortopédii a tak na rontgene chrbta chodil som na rehabka (cvicenie , elektro, a ultrazvuk ) potom plavanie a bolest ustupila ale stale som mal pocit stiahnuteho svalastva
    rehabilitacna lekarka mi povedala ze mam cvicit plavat atd.. ale stale nepocitujem vyrznejsi pokrok
    podobny problem uz opisala aj v hore uvedenom komente Lenka poprosim vas o zaslanie odpovede na email vopred dakujem

  17. fildokucman1988 píše:

    Treba cvičiť squaty a nie drepy. Drepy ti zničia telo časom, tu máš návod ako správne robiť squaty http://topchudnutie.sk/cvicte-squaty-nie-drepy/
    aj pre dievčatá je to lepšie na zadoček 😛

  18. Branislav píše:

    Dobry den, Z hodiny na hodinu som dostal velke bolesti chrbta a hned nato aj vyskocil tlak na 150/110. Tlak teraz mam 120/100 a mam velke bolesti v oblasti Th5, tento stavec mam aj na dotyk velmi citlivy. Ked si nan zatlacim aj 5hodin sa toci hlava a celkovo sa citim este horsie. Moze mat tlak suvis s bolestou stavca, alebo je to len nahoda? Dakujem

  19. Mirka píše:

    Dobrý deň, mám problémy s krčnou chrbticou. Začalo to pred 2- mesiacmi bolesťami medzi lopatkami a bolesťami v hrudníku, veľké bolesti hlavy. Myslela som že mám infarkt ale na RTG srdca vyšlo všetko v poriadku a doktorka mi povedala že to je s chrbtice. Predpísali mi lieky na uvoľnenie svalstva a od bolesti a potom som chodila na rehabilitácie a masáže. Už ma to tak veľmi nebolelo a mala som pocit že to ustupuje. No bolesti hlavy mám stále a aj krčná chrbtica ma bolieva a cítim až také mravenčenie alebo trpnutie po tvári. Chcem sa opýtať čo môžem s tým robiť? Najradšej by som bola keby ma objednali na CT alebo magnetickú. Za odpoveď vopred ďakujem.

  20. ineurolog píše:

    Vo vašom prípade je skutočne vhodné doplniť MRI mozgu a krčnej chrbtice, no to Vám nezlepší stav. Stav môže pozitívne ovplyvniť pokračovanie v rehabilitácii formou domáceho cvičenia dlhodobo, v prípade trvania bolestí na tvári je vhodné pátrať i po inej príčine týchto bolestí.

  21. Martin píše:

    Dobrý de§ Volám sa Martin mam 34 rokov a ž dva týždne pociťujem zvláštnu bolesť chrbtice. Prejavuje sa hlavne večer , počas spánku a ráno. Bolest vystreluje z chrbtice v časti pod lopatkami do rebier, avšak ohybnosť mám tú istú. Počas dňa aktivitou pracovnou bolesť uplne ustúpi a večer sa vráti nanovo. Dokonca v poslednej dobe sa užý aj na bolesť chrbta budím zo spanku. Pri nádychoch necítim žiadne zhoršenie stavu , Od novembra pracujem v sedavom zamestnaní kde nie je možne opretie chrbta dostatočne a často je človek prehnutý. Taktiež som v novembnri prekonal prechladnutie ktoré som kvôli pracovným povinnostiam nevyležal. Bolest mi príznaky pálenia a ako by tam bolo niečo bloknute. Pri rannom cvičení ktore som zaviedol na rozhýbanie chrbta po par cvikoch mám pocit ako keby niečo polavilo . Viete mi prosím poradiť ? Ďakujem

  22. ineurolog píše:

    Dobrý deň, uvedené ťažkosti sú vcelku bežné u pacientov s poruchou dynamiky – tj. s obmedzenou pohyblivosťou niektorých úsekov hrudnej chrbtice, niekedy je problém aj v kĺboch medzi stavcami a rebrami, niekedy sa tento stav objaví po prechladnutí, teda nie po tom prechladnutí ale po prudkom kašlaní, kedy dôjde k bloku v niektorom skĺbení. Vhodné je aspoň niekoľko dní cvičiť pravidelne aj ráno, aj pred spaním a počas dňa sa viackrát dôkladne ponaťahovať – podľa Vášho komentára má pohyb jednoznačne priaznivý vplyv. Proti bolesti si môžete kľudne zobrať Ibalgin alebo Paralen, ale nie dlhodobo, pokiaľ by napriek liečbe a cvičeniu ťažkosti trvali dlhšie ako niekoľko týždňov, odporúčam rehabilitačné vyšetrenie.

  23. Jkozakova píše:

    Dobrý deň. Prosím o radu odborníka neurológa, nakoľko postup môjho lekára mi pripadá veľmi všeobecný a bolesti sú kruté.
    Mám 59 rokov – v septembri 2015 som v predklone dvíhala veľmi ťažkú (viac ako 50 kg ) betónovú kocku do kufra auta. Nezvládala som ju posunúť dopredu a nemohla ani pustiť na nohy, tak som pomaly položila, ale v chrbtici mi veľmi výrazne tlmene praskali (na dva krát) akoby svaly, alebo šľachy. Prudký závrat spôsobil že som o pár sekúnd odpadla. Pri rtg. zistili zlomený stavec L2. Bolesť bola a je strašná, hoci som pred 4 rokmi keď som mala zlomený stavec T12 som nič také bolestivé nezažívala a po uplynutí pár mesiacov som aj zabúdla, že som mala zlomený stavec.
    Pri tomto úraze to aj napriek klasickej zlomenine je o to horšie, lebo vo vnútri došlo k pretrhaniam väziva.
    Bolesti môj lekár liečil inj. 10x Movvalis a aj tabletkami Movalis. Ja si musím nasadiť aj Tralgit, alebo Ibalgin a je to účinné len na krátky čas.
    Mohlo sa niečo potrhať ? a liečenie je iba také, že to chce iba čas a šetrenie? Ja sa šetrím, lebo som už na dôchodku a detí sú veľké a preč, ale ja už mám problém chodiť a predpažiť ruky. A doteraz beriem tabletky na závraty a mám pocit, že mi pomaly a isto po troške uniká moč….. Ja neviem čo robiť – ak je to prirodzené, tak vydržím – ale po takom dlhom čase od vzniku úrazu sú bolesti ako v prvú hodinu úrazu.
    Rehabilitácie mi stav zhoršili. Ďakujem za Váš názor 🙂

    • ineurolog píše:

      Posttraumatické zmeny a poškodenia sa do výrazne lepšieho stavu pravdpodobne „neopravia“ a degenerácia chrbtice prebieha bohužiaľ oveľa rýchlejšie v traumaticky poškodených štruktúrach. Zameral by som sa na rehabilitáciu najmä formou dlhodobého domáceho cvičenia s tlmením bolestí analgetikami, s ktorými máte dlhodobo dobrú skúsenosť. Poúrazové sledovanie je vhodné cestou ortopéda alebo rehabilitačného lekára.

  24. laura píše:

    Dobry den mam len 20 rokov ale dlhodobe pretrvavajuce problemy pred asi tromi mesiacmi som bola u masera ktory mi napraval chrbticu odvtedy sa neodborne napravanie opakovalo viac krat ….mam silne bolesti chrbta a uz aj pri nadychu mi pukaju stavce …preslo to az ku krku a o bolesti lavej lopatky a rebra uz ani nehovorim …liecim sa na panicku poruchu a tieto bolesti mi ju naozaj znepriemnuju ….nedavno mi zacala trpnut lava ruka a tvar a citila taky tah svalu na lavej strane krku velmi som sa prelakla…..mam problem s vysokym tepom srdca a s busenim no bola som v decembri na kardiologii a vysledky dopadli v poriadku pobedala mi doktorka ze mam skor psychycky problem….boli ma cely clovek kruti sa mi poslednu dobu aj hlava citim sa uz dost zufalo a unavene je mozne ze aj arytmia srdca je sposobena chrbticou ?

  25. ineurolog píše:

    Bohužiaľ, psychické ťažkosti, najmä afektívne poruchy, panické ataky apod. môžu zhoršovať bolesti chrbtice a zvyšovať fyziologický tonus svalov. Vhodná je konzultácia neurológa alebo psychiatra s krátkodobou medikáciou, popri ktorej budete sama cvičiť – nie masáže apod. Cvičiť je pri chrbticových ťažkostiach nutné dlhodobo – tj aspoň niekoľkokrát týždenne ale optimálne denne a to bez dlhších prestávok (stačí 10-20 minút denne).

  26. Lukas Mati píše:

    dobry den prajem!
    dnes som dostal vysladky z MR mozgu koli zavratiam a bolesti hlavy.
    citujem: Mra s nalezom aplazie pravej vertebralnej arterie, v oblasti jej priebehu bez prietokoveho signalu.
    na kontrolu aj s vysledkom som objednany az o 3 tyzdne. ide o vazny nalez a mam urgovat kontrolu?
    dakujem Vam krasne za odpoved.

  27. Stanislav píše:

    Dobry den.Asi 3 roky mam problemy s krizovou chrbticou,v drieku…Bolest mi vyzaruje a do lavej nohy,respektivne do päty.Noha je coraz slabsia a uz bez liekov od bolesti nedokazem fungovat.Neurologicky nalez bol 8.9.2015.V sagitalnej rovine zachyteny rozsah v segmentoch Th11-S5.V transverzalnej rovine segmenty L3-S1.Menej vyznacena krivka lumbalnej lordozy.Spinalny kanal v sagitalnej rovine sirky do 11-12mm,naznacena dorzalna epiduralna lipomatoza.Blokove postavenie v urovni L1-L3 mierne redukovanej sirky so znizenym signalom materialu diskov v T2 VO.V segmente L2-L3 dorzalna protruzia disku do 4mm s maximom mediolateralne vpravo,s tlakom na duralny vak,s naznacenou stenozou praveho lateralneho recessu,bez presvedciveho utlaku na odstupnujuce korene,bez stenozyneuroforamen.Zaver:Nevyrazna sekundarna spinalna stenoza na podklade popisovanych diskopatii v segmentoch L chrbtice,s najvyraznejsim nalezom v segmente L2-L3 s tlakom na duralny vak,s naznacenou az miernou stenozou praveho lateralneho recessu…po tomto mi boli nasadene lieky,ale stale sa mi to zhorsovalo a teraz mam az bolesti do lavej nohy a slabost,obcasne pichanie v päte…Podstupil som od vtedy dalsie 3 CT vysetrenia,2magneticke,avsak bez zmeny nalezu a stale sa mi moj zdravotny stav zhorsuje.Bol som aj na Ozonoterapii,cize ozonovy obstrek pod CT,nepomohol ani trochu.Taktiez som bol na STEMG vysetreni tej slabej nohy,kde mi bol zisteny nevybaveny H reflex bilat.Viete mi prosim vas poradit???som uz zufaly.Dakujem

  28. martintt píše:

    Dobry den,
    som muz 59 rokov, 2001 uspesne lieceny na kolitidu, teraz bez potiazi a liecby iba kontroly, nezhubne zvacsenie prostaty – alfazusin, pred dvomi rokmi zistena aritmia -concor 2,5mg – extrasystoly uz nie su pritomne.
    Asi pol roka trpim bolestami na hrudi imitujucimi srdcovu prihodu (tlakova BOLEST ZA HRUDNOU KOSTOU) niekedy vasak meni lokalizaciu vpravo alebo vlavo s obcasnym vyzarovanim pod lavu lopatku nereagujuca na pohyb. Interne a kardiologicke vysetreni (EKG, SONO, zatazove EKG, EKG holter) je negativne (januar az februar 2016), neurologicke vysetrenie marecl 2016 RTG v norme iba mierne citlive paravertebralne svalstvo – metamizol 2x20kvapiek proti bolest flector naplast (podla pocitov neucinne). Teraz (asi 2 tyzdne) ma tieto bolesti lokalizovane nakma pravo a vlavo od hrudnej kosti menje casto za hrudnou kostou (meni lokalizaciu) pricom reaguje na zmenu polohy (pri napnuti hrudnika sa bolest vlavo zosilni) spolu s bolestou pod lavou lopatkou. Da sa predpokladat ze bolest ma pricinu v chrbtici napriek neg. NEURO nalezu, pripadne co moze byt pricinou? Zatial cvivim podla schemy na tejto stranke.
    Dakujem za odpoved.
    Martin

  29. Deni píše:

    Dobrý večer chcela by som sa opýtať, že aké cviky by som mohla robiť pri diagnóze VAS c th chrbtice, ktorú mi určil reumatológ taktiež mi povedal že mám skoliózu a posunutú pravú lopatku. Bolesti mám silné musím si dávať lieky od bolesti, poslali ma aj na rehabilitáciu ale tam mi povedali že mám prísť až o 10 dní. Za radu vopred ďakujem.

  30. Daniel píše:

    Dobrý deň, mám asi dva mesiace bolesti chrbta. Bolesť je na pravej strane pri lopatke, posledné týždne už mám bolesť aj vpredu na pravej strane hrudníka, taktiež pri hlbokom nádychu a výdychu mam bolesť na pravej strane krku, ale aj hrude. Ráno keď vstanem bolia ma aj kĺby a hlavne v ramenách, ale aj lakte. Neviem čo ďalej, bol som pri lekárke lieky som nedostal žiadne. Asi 2 mesiace dozadu som mal opakovane stafilokoka v hrdle, tak neviem, či môže aj z toho alebo nie. Rozmýšľam, že si kúpil Flector gél. Len mám strach, aby to nebolo niečo vážnejšie. Budem vďačný za skorú odpoveď. Vopred Vám ďakujem.

    • ineurolog píše:

      Dobrý deň, súvis so stafylokokom je málo pravdepodobný, no vzhľadom na bolesti kĺbov súvis s predošlou infekciou je nutné skutočne vylúčiť. Vhodné je vyskúšať najskôr bežné analgetiká (Paralen, Ibalgin), v prípade, že nie je žiadny efekt na bolesti, požiadať praktického lekára o odoslanie k ortopédovi a reumatológovi.

  31. suzannwega píše:

    Dobrý deň.Nemávam bolesti,no táto včerajšia ma dosť prekvapila.Neviem čo ju spôsobuje,prišla náhle,no potrebovala by som rdu či je nutné navštíviť lekára.Ibalgin ani iné lieky som ešte neužívala,len ibalgin gél.Pri močení ani teraz počas menštruácie nepociťujem problémy,len tá bolesť ako popisujete v článku na pravej strane spodnej časti chrbta,mala som v noci problém so spánkom,vystrieť sa nemám problém ani do predklonu.Bolesť je ostrá a tupá,nedvíham žiadnu záťaž okrem nákupov a dosť často využívam kancelársku stoličku denne je to 1-2 ráno a 1-2h večer.Spala som v teple,no veľmi mi to nepomáhalo.Mám skúsiť cviky a obklady?V zime od januára po marec som jazdila dvakrát denne za každého počasia v Holandsku na bicykli.Mám 28 rokov a mala som zápal priedušiek a silný kašeľ počas toho pobytu v Holandsku.Pri bolesti mi nič netŕpne je skôr lokálna na jednom mieste pociťujem ju aj počas chôdze keď ma vystiera dopredu.Snažím sa byť zdravá keďže mám pred operáciou (výmena prsného implantátu)Ďakujem za odpoveď.

    • ineurolog píše:

      Dobry den, skuste rehabilitaciu napr. podľa cvikov na stránke. Ak sa objaví akútna bolesť, je možné po niekoľko dní brať analgetiká (Paralen, Ibalgin), a nevystatovať sa chladu, vlhku a prievanu. V prípade, že bolesť neustúpi je vhodné konzultovať lekára.

  32. Dominika.T píše:

    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť. Cca posledných 5 rokov, som mávala tak v priebehu pol roka veľmi tupú bolesť v oblasti chrbtice…zväčša som pred tou bolesťou nič namáhavé nerobila, niekedy sa stalo že som bola len tak doma a vždy k večeru mi prišla tá bolesť. Zo začiatku som to neriešila. Dala som si tabletku natrela chrbát zaspala a ráno bola bolesť fuč, ani som nevedela že ma niečo bolelo. Avšak tento rok sa to zmenilo. bolesť sa vracia častejšie a častejšie nezaberajú ani lieky. Bola som u svojej obvodnej doktorky, tá ma poslala k fyzioterapeutovi, ten mi povedal že to mám stuhnuté, nedal mi žiadne lieky, ani rady čo by som mala robiť, o týždeň som prišla na kontrolu opýtal sa ma či ma to ešte bolí. Vravím nebolí, lebo vždy ma to bolí len jednu dve noci a potom tá bolesť ako prišla tak aj odíde. Povedal mi, že som ešte mladá a že to budeme riešiť ked ma to bude bolieť viac. Moja obvodná mi predpísala len Flector prášky, a kázala kúpiť masť na chrbát…ale viem, že toto nikam nevedie, pretože potláčať sa to dá len chvíľku..a vidím, že sa mi to len stupňuje..chcela by som vás poprosiť o radu, že čím to môže byť taká zvláštna bolesť…ktorá sa mi ukázala len raz za pol roka a teraz ju mám pravidelnejšie..ťažkú prácu nemám ani fyzicky sa nenamáham..robotu mám zväčša v stoji, ale ked sa mi chce si môžem hocikedy sadnúť..chrbtica ma zväčša bolí celá…a prechádza až k srdiečku…pasívne plávam..chodím aj cvičiť poslednú dobu..neviem čo by mi pomohlo…za odpoved vám vopred dakujem…

  33. Martinita píše:

    Pekny den,

    neviem na koho sa obratit. uz skoro 2 tyzdne pocitujem bolest na dotyk nalavo od chrbtice cca 4 cm v strede chrbta. Nemam tam ziadnu modrinu ani som sa nikde neudrela, ze by ma to mohlo z toho boliet. Ani som nerobila nejaku jednosmernu cinnost ze by som si natiahla sval. Cim dalej tym viac to je citlive aj co sa pohybu tyka ked sa natiahnem dopredu ale viac je to citlive na dotyk. Co ma moze boliet ked tam nemam ani modrinu. Ako sa zbavit bolesti je to velmi neprijemne a bolestive. Nemala som ziadny uraz, chorobu alebo nieco podobne. Dakujem za kazdu radu.

  34. Richard píše:

    Dobrý deň,

    mám 28 rokov. Viac ako týždeň pozorujem bolesť v bedrovej chrbtici, Na dvoch stavcoch, keď si pritlačím, pociťujem bolesť ako pri pritlačení na modrinu. Chrbát som si však neudrel nikde. Bolesť pociťujem aj na voľno. Či ležím, sedím alebo stojím. Prišla zo dňa na deň, bez zvýšenej fyzickej aktivity. Možno len trochu viac práce v záhrade. Predtým som však posilňoval 3 – 4 x do týždňa a nikdy ma tak nebolela.

    Ďakujem za radu

  35. Pethra píše:

    Dobrý deň,

    mám 30 rokov, od 20tich mám problem s krížami, kedy mi prvykrát seklo v krížoch – vyšiel z toho zápal sedacieho nervu a po vybratí tabletiek to prešlo. Takéto sekanie ma prenasleduje dlho tak raz-dvakrát za rok, vždy v nejakej inej intenzite, niekedy je to tak že prežijem ale niekedy tak, že sa len rukami opieram o kolena pri chodzi a každé 4 kroky musim zastať a predýchať, narovnať sa neviem pretože potom sa neviem vôbec nadýchnuť a tak.. tiež to pár dňoch prejde.

    Na neustálnu malú – väčšiu bolesť som si už akoby zvykla, snažím sa cvičiť, vychodila som niekoľko rehabilitácii, bola som na CT kde sa zistilo že je presknutá platnička… a tak ďalej stale dookola. Po čase som prestala chodiť k lekárom obsolútne, hlavne keď som si nechala do tela pichať 10 dní infúzie a o dva dni po vybratí ma seklo. Tak som si povedala, že dosť, stačilo, nebudem do seba pchať už žiadnu chémiu, lebo to nemá význam.

    No ale posledné dni je to o inom… cez deň cítim len malú bolesť, skoro žiadnu, obmedzenie skoro žiadne, som pohyblivá, nemám problem. Ale pride noc a začne sa peklo. V noci sa zobudím ani neviem koľkokrát na bolesť v krížoch takú, že pri pohnutí sa mi tlačia slzy do očí. Snažím sa spať na boku a medzi nohy si dávam vankúš aby som čo najviac odľahčila kríže. No v spánku sa prevalím na chrbát a potom sa vždy zobudím na bolesť, ktorá vyžaruje z krížov akoby ma obalovala okolo bokov až do podbruška a tiež do nôh, viac do ľavej. Otočenie sa zasa na bok mi dá neskutočne zabrať a aj po otočení cítim stale bolesť dosť dlho. Začala som cvičiť pilates, len po cvičení je stale noc ešte horšia ako ostatné. Neviem čo už mám robiť, vyše mesiaca som sa už nevyspala.

    Ďakujem za radu.

  36. Cyril Hrbák píše:

    Moje najlepšie skúsenosti s ťažkosťami s chrbticou:
    1. cvičiť stále každodenne, aj viackrát; výber cvikov je dôležitý, ale druhoradý; nezabudnúť na izometrické cvičenie (bez pohybu, len napnutie svalstva)
    2. každodenná chôdza – cielená, v jednom ťahu (žiadne sčítavanie celodenných úsekov), skôr rýchlejšia, vytrvalá (povedzme hodinu)
    3. opatrnosť – najmä nerobiť to, na čo telo nie je zvyknuté (rozcvičené…).
    Mám už vyše 70 rokov, z toho vyše 40 rokov ťažkosti s chrbticou krížovou, neskôr menej aj krčnou; vekom mi ťažkosti dosť ustúpili, vyššie uvedené sa mi najlepšie osvedčilo. Od lekárov som v akútnych prípadoch zažil prístup konzervatívny (v ťažších stavoch, lieky, ležať) aj rehabilitačný (rozcvičovanie ťažkostí) a obidva majú svoje miesto. V menej akútnych prípadoch (teraz už len 1-2x ročne) si beriem časom už osvedčené lieky: (A) na uvoľnenie svalstva, a (B) antireumatikum typu „Voltaren“ – natriumdiklofenak), dávkovanie primerane stavu, postupne znižujem. Lieky mám vždy poruke; v dávnych ťažkých akútnych stavoch veľmi záležalo na tom, aby sa liek (po „seknutí“) podal čím skôr, lebo stav (blokáda svalstva) sa postupne ale rýchlo zhoršoval – tam sa osvedčili najrýchlejšie možné pacientské formy podania cez sliznicu (= pod jazyk alebo čípky). Mastičky (vonkajšie použitie…) mne výrazne nepomáhajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.