Presilenie alebo preťaženie ruky

Mediálne obľúbenou chorobou tohto desaťročia je choroba, laicky označovaná ako presilenie alebo preťaženie ruky. Choroba z presilenia alebo preťaženia je zdravotný problém alebo bolesť či ťažkosť, ktorá vznikne následkom dlhodobej, stereotypnej činnosti. A s prechodom na takzvaný homeoffice, teda prácu z domu, sa táto choroba odrazu ohromne zvýraznila. Bohužiaľ, liečba nie je jednoduchá.

Pred dvadsiatimi rokmi bola najmódnejšia choroba v médiach choroba z „chorých budov“. Označovali sa tak príznaky alebo ťažkosti, ktoré súviseli s pobytom v budovách so silnou klimatizáciou alebo vetraním. Ľudia pracujúci v týchto budovách popisovali bolesti hlavy, chrbtice, upchaté nosové dutiny a neustávajúci suchý kašel. Problémy „chorých budov“ nezmizli, skôr sme si na ne zvykli. Na presilenie či preťaženie z denne používanej techniky, by sme si však zvyknúť nemali. Treba proti nim bojovať.

Tak ako pri dlhodobom zaťažení určitého svalu tento sval zmohutnie, a pri dlhodobom opakovaní textu si mozog zapamätá napríklad básničku, vieme zaťažovaním „posilniť“ akúkoľvek časť tela. Problém je určiť bezpečnú hranicu takéhoto „tréningu“. Navyše, každý človek má individuálne nastavenia (tzv. funkčné rezervy) každej časti tela či orgánu. Preto presilenie alebo preťaženie ruky postihne citlivého jedinca už pri minimálnej záťaži, pričom iný človek tú istú záťaž vôbec nevníma alebo mu nespôsobí ani najmenší problém. Potiaľ teória. A teraz ku konkrétnym príkladom.

Myšitída – preťaženie ruky

Pod pojmom myšitída poznáme preťaženie oblasti dlane alebo prstov ruky, ktorou používame počítačovú myš. Najčastejšie ňou trpia ľudia, pracujúci s myšou dlhodobo každý deň. Pozor, nemusí to byť len pracovná činnosť, práve naopak. Najčastejšie sa myšitída popisuje u detí, ktoré hrajú niekoľko hodín denne počítačové hry. Prejavuje sa bolesťami, stuhnutosťou a nepríjemnými pocitmi v prstoch a zápästí. Pomôcť môže len úprava (rozumej: skrátenie) času stráveného s myšou, výmena alebo striedanie viacerých myší alebo zmena citlivosti myši (zmena citlivosti zmení rozsah pohybov, ktoré s myšou bude ruka robiť).

Medicínskym termínom pre toto ochorenie je entezopatia alebo tendinopatia drobných ručných svalov a v minulosti sa objavovala u ľudí, ktorý pracovali s ťažkými alebo vibrujúcimi nástrojmi. Pravidlá pre takúto prácu stanovujú prestávky, alebo rôzne formy ochrany.

osoba pracuje na počítači

Pre prácu s myšou zatiaľ predpisy či ochrana zdravia pri práci špecifikované neboli. Ergonómia, teda priateľskosť k ľudskej ruke, sa medzi jednotlivými myšami extrémne líši. Ruky môžu byť rozlične veľké, preto si treba aj myš vybrať podľa veľkosti a tiež podľa jej predpokladaného využitia. Ak pracujete s myšou desiatky hodín denne, je potrebné venovať myši väčšiu pozornosť ako nákupu oblečenia či mobilu. Apropo mobil, k nemu sa dostaneme v ďalšom článku.

Trackpointída – preťaženie prstov

Na notebookoch samozrejme myš bežne nenájdete. Obsahujú trackpoint, teda plochu, ktorú pri práci masírujete prstami. Pri tejto masáži sa prsty tiež namáhajú a môžu pri dlhodobej práci sa presiliť či preťažiť. Vtedy hrozí trackpointída. Náhradou a ochranným opatrením je však len práca s externou myšou, kedy zas hrozí myšitída.

Klávesnicový syndróm – preťaženie prstov a zápästia

Objavuje sa u ľudí, ktorí trávia celý pracovný čas písaním na klávesnici. No opäť, skrytá, no nebezpečná je klávesnicová choroba u ľudí, ktorí síce žiadnu pracovnú záťaž pri počítači nemajú, no v rámci voľného času písaním (četovaním, hraním hier apod) strávia veľké množstvo denného času. Výrobcovia počítačových klávesníc dbajú síce na ergonómiu, a tak by mala byť každá klávesnica aspoň trochu ergonomická. No opäť si pripomeňme dve veci: každá ruka je iná (inak veľká, inak dlhá) a tiež pracuje každý na klávesnici trochu iným spôsobom (jedným, dvoma prstami, atď).

Preto pri bolestiach, stuhnutosti či skrátka nepríjemných pocitoch v prstoch či zápästí pri dlhšej práci s klávesnicou treba čo najviac prerušovať túto činnosť a skrátiť celkový čas písania. Určite vyskúšajte viacero rôznych klávesníc, keďže každá má trochu iný sklon, rozostup klávesov apod. Extrémnou formou preťaženia je až syndróm karpálneho tunela. Vtedy už obvykle obmedzenie práce s klávesnicou nepomôže a pacient potrebuje rehabilitáciu, dlahovanie alebo chirurgickú liečbu, teda operáciu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.