Svetelný smog a spánok
Keď spomeniete smog, väčšina ľudí si predstaví obraz veľkého špinavého priemyselného mesta ponorené do šedej hmly. Svetelný smog je prenesený výraz (angl. light pollution), ktorý označuje všadeprítomné svetlo, ktoré z osvetlenia budov, ulíc a priemyselných podnikov v noci osvetľuje aj široké okolie. Preniká tak aj do domov či bytov, cez okná ho vedome či podvedome vnímame. Cez deň i v noci. Vo dne ho pochopitelne nevnímame, pretože nespíme a pretože umelé svetlo ani náhodou nie je silnejšie než to slnečné. V noci však začína vážny problém.
V noci takéto parazitné (umelé) svetlo vniká aj do miest, kde potrebujeme zachovať tmu. Samozrejme si mnoho ľudí položí otázku, prečo má byť v noci tma…
„Lebo v noci má telo odpočívať!“
Ľudské telo sa po tisícročia vyvíjalo a adaptovalo na jediný zdroj denného svetla – slnko. Keď zapadlo slnko, bola skutočná čierna tma, narušená len svetlom Mesiaca. Náš organizmus si zvykol byť aktívny v prítomnosti denného svetla a odpočívať potme. V ľudskom (i zvieracom) mozgu funguje prostredníctvom vnemov zo sietnice oka niečo ako vnútorné hodiny. Tie sa riadia slnečným svetlom a synchronizujú tak celý organizmus na vonkajšie svetelné pomery. Ak sa opýtate, ako fungujú slepci, tak veľmi stručná odpoveď – aj bez prítomnosti fungujúcich očí naše telo má fungujúce vnútorného hodiny, majú však dlhší rytmus ako 24-hodinový. Podrobnosti na tému chronobiológie nájdete napr. tu.
Umelé svetlo ako predátor
S vynálezom umelého osvetlenia sme zasadili našim vnútorným hodinám nepríjemný úder. Odrazu sa všade objavili stovky zdrojov svetla, ktoré sa na noc nevypínajú. Naopak, do noci žiaria tak, že aj z družice je vidno Zem ako svietiacu guľu. Pochopiteľne, naše vnútorné hodiny sa z toho rozvratu nevedia jednoducho spamätať. Na kvalitný spánok sa telo pripravovalo vždy tým, že postupne poklesla intenzita okolitého svetla. Ak sme však obklopený umelým osvetlením, jeho vypnutie večer nenavodí okamžite pocit ospanlivosti – a problém so spánkom je na svete. Navyše, po vypnutí svetla v miestnosti, kde spíte, obvykle nenastane ani náhodou tma. Teda taká tma, ako vidíte nižšie…
Ak nebývate na samote ďaleko od iných domov, ulíc a bez verejného osvetlenia, tak vám do miestností bez neustále preniká nočné umelé svetlo… Potom to v spálni vyzerá asi takto…
Ako už iste tušíte, toto je jedna z príčin, prečo sú naše vnútorné hodiny zmätené. Áno, slnko asi dávno zapadlo, lebo svetla je veľmi málo… no stále tu nejaké svetlo je, takže: je už noc alebo nie, idem spať lebo nie?
Svetelný smog útočí – Európa v zajatí
Na mape Európy je nižšie zobrazené, ako veľmi je naše územie „zamorené“ svetlom. Uprostred noci žiaria najmä väčšie mestá, ale v Nemecku či Rakúsku vidno umelým svetlom zamorené prakticky celé štáty.. Slovensko (v rámčeku) však tiež prakticky nemá žiadne oblasti ponorené do tmy.
Ak teda hľadáte príčiny nekvalitného spánku v noci, skúste si pozrieť znovu (potme) poriadne vo svojej spálni… zrazu zistíte, že nielen zvonku (pomôcť môžu tzv. black-out závesy) ale aj priamo v izbe je množstvo umelého svetla. Uvidíte svietiace (bohužiaľ niekde dokonca blikajúce) displeje alebo kontrolky budíka, nabíjačky, mobilu, notebooku, modemu a podobne. Všetky umelé svetlá spolu prispievajú k tomu, že máte v spálni nanajvýš romantické prítmie, ale rozhodne nie tmu.
Skrátka, večer si ľahnete do postele a namiesto spánku čakáte… a vaše telo čaká tiež, lebo premýšľa… „no čo teraz, je už noc alebo nie je? mám spať alebo nemám?“ Zbavte svoje vnútorné hodiny neistoty a urobte tmu… a uvidíte, ako sa vám bude spať. Samozrejme, nemusí len tento jediný krok pomôcť, ak hľadáte ďalšie riešenia, skúste dodržiavať aj zásady spánkovej hygieny – podrobnejšie tu.