Energetický nápoj – pitie raz mesačne môže narušiť spánok

[ A+ ] /[ A- ]

Aké miesto v našej výžive a biorytme má energetický nápoj? Povzbudzujúce nápoje a jedlá, životabudiče či takzvané elixíry mladosti hľadá a odhaľuje ľudstvo už tisíce rokov. Posledné storočie sa nesie najmä v duchu masívnej spotreby kávy, postupne sa vedľa nej presadil i čaj. Ďaleko za hranicou bezpečnosti i zákona sa potom pohybujú stimulujúce drogy. Ako sú na tom energetické nápoje, keď budeme hodnotiť vplyv na zdravie?

Energetický nápoj – kopa cukru a trocha kofeínu

Takmer všetky energetické nápoje sú energetické najmä svojim názvom a možno tým, že predstavujú obrovskú dávku sacharidov, teda krátkodobých a neveľmi zdravých zdrojov pre náš energetický metabolizmus. Spôsobia rýchle a masívne zvýšenie hladiny krvného cukru, vyplavenie inzulínu a teda vzápäti aj razantný pokles hladiny krvného cukru s doprovodnými prejavmi typu celkovej únavy, vyčerpanosti, hladu – a teda chuti na ďalšiu energiu (napríklad ďalší nápoj). V skutočnosti však nemajú energetické nápoje pôsobiť ako zdroj energie, ale ako stimulans na fyzický i psychický výkon. Ich efekt je však v porovnaní s rizikami diskutabilný.

energetické nápoje

Okrem množstva cukru obsahujú určité množstvo kofeínu, teda pôsobia podobne ako káva, a v mnohých z nich je ešte ďalšia zložka –  B  vitamíny, taurín a iné. Množstvo kofeínu je v energetických nápojoch obmedzené na 100mg, teda je obvykle menšie, než v jednej káve (espresso).

Už jeden energetický drink týždenne môže narušiť spánok

Podľa najnovšej štúdie publikovanej tu, je aj minimálny príjem energetických nápojov škodlivý. Energetické nápoje sú obvykle ponúkané ako rýchle zdroje energie. Tiež ich ponúkajú za účelom zlepšenia telesného či dokonca aj duševného výkonu. Ich spotreba dramaticky stúpa v letných mesiacoch, keď ich nakupujú vodiči cestujúci dlhé kilometre bez odpočinku na letné dovolenky. Notoricky známe je ich užívanie medzi vodičmi medzinárodnej kamiónovej dopravy, vodičmi pracujúcimi v noci alebo taxikármi. Mnoho užívateľov si myslí, že narušenie spánku ich postihlo kvôli nočnej práci alebo nepravidelným pracovným smenám. V skutočnosti za narušenie spánku môže v mnohých prípadoch energetický nápoj. Podrobnosti v angličtine môžete získať aj tu.

Ďalšie dôvody, prečo nepiť energetický nápoj:

Z množstva zdravotných dôsledkov a rizík sú tieto najnebezpečnejšie:

  • výrazný psychický i fyzický útlm po odoznení stimulačného efektu
  • poruchy koncentrácie, zvýšené riziko úrazov, pádov, dopravných nehôd
  • poruchy spánku a kolísanie nálady
  • poruchy a kolísanie úrovne kognitívnych (rozumových) funkcii (Van Betenburg – Eddes et al., 2014)
  • kombinácia energetických nápojov s alkoholov zvyšuje riziko vzniku závislosti
  • alergické reakcie (vrátane anafylaktického šoku!) (Lee et al., 2013)
  • kombinácia chemikálii v energetických nápojoch narúša zubnú sklovinu (Pinto et al., 2013)
  • až tretina konzumentov v dlhodobých štúdiach udáva rôzne nepríjemné vnemy (v poradí frekvencie): bolesti hlavy, tlak v hlave, na hrudníku, tras rúk, nervozitu, búšenie srdca

Zdroj:

Kaldenbach S, Hysing M, Strand TA, et al. Energy drink consumption and sleep parameters in college and university students: a national cross-sectional study. BMJ Open 2024;14:e072951. doi: 10.1136/bmjopen-2023-072951

Môže sa Vám ešte páčiť...