Neprespite 20. marec – svetový deň spánku!

[ A+ ] /[ A- ]

20. marca sa každoročne „oslavuje“ svetový deň spánku. Vznikol práve kvôli upozorneniu spoločnosti na dôležitú úlohu spánku v živote človeka. Za posledných 30 rokov sa problémy so spánkom objavujú u ľudí 10x častejšie než v minulosti! Preto je vhodné nečakať a nenechávať nekvalitný spánok, aby ovládal telo i dušu. Pri problémoch so spánkom (bez ohľadu na to, či ide o nespavosť, nadmernú spavosť alebo napr. chrápanie) vám môže pomôcť váš praktický lekár alebo lekári ďalších profesii. Obvykle sa týmto problémom venuje neurológ, internista či psychiater.

Dôležité je nezanedbať varovné príznaky. Patrí medzi ne nadmerná denná ospalosť, denná únava a malá telesná výkonnosť, často s rannými bolesťami hlavy. Pri šoférovaní je varovným prejavom pocit náhle prichádzajúcej tzv. imperatívnej ospalosti. Niekedy ignorovanie varovných príznakov skončí aj dopravnou nehodou – príčinou je mikrospánok za volantom. Od partnera(ov) v spálni môžete dostať i informáciu o ďalších prejavoch, keď spíte. Počujú totiž chrápanie a zastavenie dychu v spánku.

Na druhej strane posledné dva roky priniesli množstvo pozitívnych objavov a nových postupov v oblasti spánkovej medicíny. Nielen v zahraničí, ale aj v SR pribudli špecialisti, ktorí sa venujú pacientom s poruchami spánku aj s narkolepsiou. Spánkové technológie sa posúvajú tiež dopredu. Momentálne sa už dá mnoho spánkových porúch vyšetrovať aj v pohodlii domova prostredníctvom prístrojov, ktoré si pacient nosí na svojom tele v spánku (tzv. wearables). Od niekoľko dní trvajúcich pobytov v nemocnici sa diagnostika posúva do komfortu domova. Lekári však naďalej upozorňujú na problém s nedostatkom spánku, spôsobobený technológiami a tiež na škodlivý vplyv vonkajšieho svetla i svetla v domácnostiach.

Jedna veta pre zdravý spánok: počúvajte svoje telo, ono si povie, koľko potrebuje spať a ak nemáte pokojný spánok, hľadajte pozorne okolo seba, čo všetko môžete ovplyvniť (na pokojný spánok potrebujete ticho, tmu a prostredie bez stresu).

 

Môže sa Vám ešte páčiť...