Tehotenstvo a bolesti chrbtice

[ A+ ] /[ A- ]

Tehotenstvo je zmena. Krásna zmena. Okrem radostného očakávania sa niekedy ohlásia staré zdravotné problémy, alebo sa objavia celkom nové. Často spôsobia problémy a nečakané komplikácie práve bolesti chrbtice.  Ideálne je, ak vás stretne iba tehotenstvo a bolesti chrbtice dokážete odstrániť alebo im predísť.

Ak už máme za sebou viacero epizód bolestí, či už krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, asi nás neprekvapí, že ani v tehotenstve sa nám nemusí podariť im vyhnúť. Prichádzajú však obmedzenia – či už výberu liekov proti bolesti alebo možností cvičenia. V rozumnej miere si však dokáže budúca mamička pomôcť sama a nemusí sa vystavovať zbytočným lekárskym vyšetreniam..

tehoska1

Ak bolesť príde náhle, často nastávajúca mamina nevie rýchlo, ako reagovať. Môže to byť „hlúposť“, ktorá zmizne za pár minúť, no môže vzniknúť i ťažší problém, s ktorým sa bude pasovať dni i týždne. Drvivá väčšina bolestí chrbtice počas tehotenstva je spôsobená prírastkom hmotnosti  a objemu v oblasti brucha a súviaciacou zmenou ťažiska. Okrem toho však zvýšená hmotnosť spôsobí i výraznejšie zaťaženie kĺbov, kostí a väzov. Taktiež hormonálne zmeny ovplyvňujú pevnosť a pružnosť tkanív a tým menia tzv. biomechaniku celého oporného systému nášho tela. Hormóny spôsobujú i rozvolnenie väziva, ktoré sa tak pripravuje na prechod plodu pôrodnými cestami.

Všetky tieto zmeny spolu dokážu navyše potrápiť i celkom zdravé telo. V prípade už jestvujúcich rizikových faktorov ako nadváha, nesprávne držanie tela, nadmerná telesná záťaž alebo vrodená dispozícii môže i malá zmena spustiť lavínu problémov.

Ešte raz treba akcentovať základnú chybu – bezhraničný príjem kalórii v tehotenstve. Ten môže spôsobiť nárast hmotnosti o 50-100% oproti bežnému  (prirodzenému) tehotenskému prírastku. Tieto kilá sa jednak ťažko zhadzujú, no najmä spôsobujú nefyziologickú záťaž, teda bolesti, ktoré by sa pri takej náhlej zmene váhy objavili aj bez tehotenstva!

Bohužiaľ nastávajúce maminy si zažijú často i druhý extrém – nechutenstvo, najmä v dôsledku rannej (a nielen rannej, že?) nevoľnosti. Vtedy je často príjem stravy a tekutín riadený tým, čo v sebe žalúdok dokáže udržať. Najmä v letných mesiacoch prichádza dehydratácia veľmi rýchlo, preto treba všetkými spôsobmi dodržiavať pitný režim a strážiť si najmä príjem tekutín. Nemenovaná tehoška pripomína opačnú skúsenosť: bolo jej zle najmä vtedy, keď mala prázdny žalúdok. Jedinou cestou bolo stále niečo malé pojedať a pritom si strážiť, aby toho nebolo zas príliš veľa.

Bolesti krčnej chrbtice

Krčná chrbtica býva v tehotenstve zaťažená jednak vyššie spomenutým mechanizmom, no pridáva sa i stres a únava. Budúca mamička, nazvime ju láskyplne tehoška (český výraz „těhulka“ mi skrátka nesedí…) strávi mnoho času v práci. Strnulá poloha špeciálne v tehotestve dokáže krk potrápiť. Prsia, ktoré taktiež podliehajú vďaka hormónom búrlivým zmenám, rastú a zvyšujú záťaž na hornú časť hrudníka. V rôznych krkolomných polohách sa často šijové svaly celkom nevhodne stiahnu a krk prípadne aj hlava začne bolieť. Analgetiká sú k dispozícii len vo výnimočných prípadoch a prakticky len v podobe paralenu. A určite ich žiadna mamina nebude chcieť brať dlhodobo. Skúsiť možno suché teplo, šetrné cvičenie a najmä dostatok odpočinku. Nezaškodí tiež vyhýbať sa prúdu vzduchu z klimatizácie alebo ventilátora.

Bolesti hrudnej a bedrovej  (krížovej) chrbtice

Tu je mechanizmus vzniku určite celkom jasný. Vysoká záťaž, nutnosť celkom zmeniť spôsob pohybu, pri chôdzi, pri sedení i v ľahu. Sú tehošky, ktoré začnú mať bolesti chrbtice len z toho, že sú celý život zvyknuté spať na bruchu a zrazu to kvôli rastúcemu objemu nejde. Ďalším mechanizmom vzniku bolesti je toto: tehoška sa ľahko unaví, zadýcha, spotí, a mokrý chrbát predstavuje ideálny terén pre bolestivé stuhnutie chrbtových svalov.

prírastkom objemu bruška v tehotenstve

Hoci zmena ťažiska nemôže budúcu mamičku iste prekvapiť, kupodivu mnoho žien naďalej žije na vysokej nohe (tj. na poriadnom podpätku) a balansovanie najmä s veľkou hmotnosťou pri konci tehotenstva môže vyústiť k preťaženiu podporných chrbtových svalov. Celkove obmedzená hybnosť, niekedy spojená i s dlhšou imobilizáciou (napr. pri rizikovom tehotenstve, pri hospitalizácii apod.) dokáže tiež spustiť kaskádu bolestivých svalových spazmov. Ideálnym riešením je už od začiatku tehotenstva trénovať.

Ako? Začať správne podsadzovať panvu a zatínať brušné svaly. Týmto jednoduchým spôsobom výrazne odľahčujete chrbticu a pevná brušná stena vám pomôže i pri pôrode. Podsadenie panvy a zatínanie brušných svalov je možné trénovať resp. cielene robiť kdekoľvek a kedykoľvek, až sa tento postup zautomatizuje a bude ho vaše telo robiť takmer samo od seba. Okrem toho samozrejme je možné cvičiť väčšinu cvikov na chrbticu, ako je spomenuté napr. v ďalších článkoch. Obmedziť treba rotačné cviky – keďže rozvolnené väzivo dovoľuje chrbtici najmä vo vyššom štádiu tehotenstva väčšie „exkurzie“, teda väčší než fyziologicky bezpečný rozsah pohybov. Viac než inokedy je vhodné dávať pozor na to, čo tehoška nosí (v rukách, nie na sebe…) a ako to nosí. Bremenom môžu byt neočakávané hlúposti – kôš s bielizňou, nákup, vedro s vodou – nezáleží pritom na samotnej hmotnosti ako skôr na nesymetrickom zaťažení (zdvíhanie jednou rukou). Mamičky s malými deťmi dobre poznajú, ako dokáže telo zaťažiť neustále rastúce dieťa – ktoré sa rado nechá nosiť na rukách. Od cca 12-15 kíl je dlhšie nosenie dieťaťa na rukách spoľahlivou cestou k trvalým zdravotným komplikáciam. Ak sa nedá opakovanému zdvíhaniu a noseniu nijako vyhnúť, treba aspoň používať obe ruky, alebo ich často striedať.

Teraz si určite mnoho žien povie – no ten je múdry, ale ako to robiť, ak je človek pravák a musí teda dieťa nosiť hlavne v ľavej ruke…. Súhlasím, je to komplikované…

[notice]V prípade výrazných bolestí sa určite treba poradiť s lekárom, gynekológ je v tomto prípade lepším radcom než neurológ či ortopéd, lebo bezpečne pozná liekové obmedzenia a samozrejme aj celkový priebeh vášho tehotenstva. Určite netreba pripomínať, že počas tehotenstva je až na veľmi striktné výnimky úplne zakázané absolvovať rentgenové alebo CT vyšetrenia! Ak sa im nedá vyhnúť, tak len s dôkladným krytím plodu špecialnými clonami.[/notice]

Môže sa Vám ešte páčiť...