Liečba obštrukčného spánkového apnoe

[ A+ ] /[ A- ]

Diagnostika ako i včasná liečba obštrukčného spánkového apnoe tj. OSA (ako najčastejšej príčiny poruchy dýchania v spánku) zohráva dôležitú úlohu v prevencii množstva zdravotných komplikácii.

spiaci kolegovia na porade

Od začiatku 90-tych rokov boli intenzívne vyvíjané postupy, ktorými sa dalo zmierniť alebo celkom vyliečiť intenzívne chrápanie a zástavy dychu v spánku.  Spôsob, akým sa dosahuje normalizácia priechodnosti dýchacích ciest a tým obmedzuje chrápanie a dychové pauzy sa nazýva pretlaková ventilačná terapia (z angl. CPAP = Continuous Positive Airway Pressure). Je to pri správnej indikácii jednoznačne najlepšia, jednoznačne efektívna a cenovo relatívne dostupná terapia OSA. Poskytuje výrazný liečebný efekt u pacientov bez ďalších sprievodných ochorení, ale taktiež u pacientov po infarkte, s cievnou mozgovou príhodou, a s inými ochoreniami. Preto by mala byť táto liečba u pacientov s obštrukčným spánkovým apnoe čo najskôr zahájená.

 

Samotné liečenie spočíva v nosení masky na nose, ktorá je hadicou pripojená k malému prístroju obsahujúcemu kompresor a riadiacu elektroniku. Tento malý no technicky dokonalý prístroj dokáže nielen udržovať priechodné dýchacie cesty a zabraňovať tak poruchám dýchania a chrápaniu, ale aj regulovať parametre dýchania podľa najlepšieho efektu na spánok. Najjednoduchšie prístroje pracujú s pevne nastavenými parametrami, no väčšina momentálne predávaných prístrojov si dokážu parametre upravovať podľa parametrov pacientovho dýchania. Dosahujú tak nielen zlepšenie dýchacích pomerov ale taktiež veľmi rýchlo upravujú prerušovaný a nedostatočne hlboký spánok.

Prístroje na pretlakovú terapiu sú v indikovaných prípadoch hradené zdravotnou poisťovňou. Podmienkou zahájenia liečby je splnenie indikačných kritérii, tj. vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. U pacientov s lahkým stupňom OSA, ktorí nespĺňajú podmienky na zahájenie pretlakovej liečby CPAP je nutné ďalšie sledovanie, ktoré má predísť zhoršovaniu stavu. V prípade závislosti prejavov OSA od polohy pri spánku je vhodné okrem terapie CPAP obmedziť túto (obvykle na chrbte) polohu – napríklad našitím tenisovej loptičky do zadného dielu pyžama.

Ďalšie metódy liečby OSA zahŕňajú v prípade nevhodných pomerov s ústnej dutine otorinolaryngologické zákroky (napr. rôzne formy uvulo-palato-plastiky) alebo použitie rôznych orálnych pomôcok (angl. oral apliances). Tieto zákroky však sú vhodné len pre niektorých pacientov! Nie je vôbec možné paušálne ich doporučiť ale ani zakazovať. Niektorým pacientom dokáže bez najmenších pooperačných ťažkostí zaistiť nerušený spánok bez chrápania na dlhé roky, pre iných však znamená operácie dlhodobé ťažkosti s doliečovaním bez pozorovateľného efektu na zmiernenie chrápania! Preto treba veľmi dôsledne a s plnou vážnosťou na tému operačných výkonov hovoriť so všetkými dostupnými odborníkmi (jeden lekár môže do omrzenia doporučovať ten „svoj“ overený zákrok, no ostatní odborníci si budú ťukať na čelo!).

Môže sa Vám ešte páčiť...